ثبت امتیاز

بمباران کردهای سوریه

بمباران کرد های سوریه / به نظر می رسد که موضوع کردها همچنان به عنوان تهدید با الویت اول در دستور کار ترکیه قرار دارد.

اگر چه نظام بین‌الملل بخصوص دولت بایدن بارها در ابعاد حقوق بشری نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است، با این حال ترکیه با بهره گیری از منابع اساسی خود ازجمله اقتصادی و همراه کردن روسیه با خود قصد هیچ گونه مماشات با موضوع کردها بخصوص گروهک تروریستی پ.ک.ک. ندارد.

به عبارتی دیگر، موضوع کردها و رویکرد جدایی طلبی آنان که به عنوان یک موضوع مهم در خاورمیانه مطرح هست، و این موضوع مورد حمایت کشورهای دیگر مانند عراق، سوریه و حتی ایران قرار ندارد. در این راستا، یک نوع همگرایی و سیاست هماهنگی بین کشورهای منطقه وجود دارد و این عامل بستر اصلی اقدامات نظامی علیه کردها بوده و سیاست های حقوق بشری نیز نمی تواند راهگشایی برای تغییر مواضع ترکیه در این بستر و در نتیجه تغییر نظر ترکیه در بمباران کرد های سوریه باشد.

لذا، سیاست های جدایی طلبی کردها از بعد منطقه ای محکوم به شکست بوده و به نظر می رسد که بایستی در قالب یک هویت خرده فرهنگ داخلی در مرزهای ژئوپلیتیکی کشورها هویت یابی اصلی را برای توسعه خود پیگیری کند. سیاستی که به دلیل نفوذ کشورهای قدرتمند جهت ایجاد ناامنی و بحران برای بهره برداری بارها به چالش کشیده شده است.

پست های مرتبط

One thought on “ترکیه مواضع کردها در شمال سوریه را بمباران کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.