ثبت امتیاز
رجب طیب اردوغان به مناسبت فراررسیدن روز ملی این کشور پیام تبریکی را ارسال کرد.

رجب طیب اردوغان در پیامی ضمن تبریک روز ملی حاکمیت ترکیه از عزم استوار برای رسیدن به اهداف کشور تا در سال های آتی سخن گفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت فرا رسیدن ” 28 آوریل، روز حاکمیت ملی و عید کودک” تبریک گفت.

وی بیان داشت:با ادغام نیروی نشات گرفته از تاریخ سرافرازمان و انرژی فرزندانمان با دینامیزم امروزی با قدم های استوار به سوی اهداف سال 2023 و اهداف آینده حرکت خواهیم کرد. بدین ترتیب از تمامی نمایندگان ادوار مختلف مجلس کشور تشکر و قدردانی می کنم.

23 آوریل مدت مدیدی به عنوان دو عید جداگانه جشن گرفته شد. اولین این اعیاد، عید ملی است که به مناسبت گشایش مجلس ملی کبیر ترکیه در 23 آوریل سال 1920 جشن گرفته شد. مجلس ملی کبیر ترکیه در سال 1921 با اتخاذ تصمیمی روز گشایش مجلس را عید ملی اعلام کرد. بدین ترتیب 23 آوریل به عنوان اولین عید ملی ترکیه در تاریخ ثبت شد. از سال 1923 به بعد نیز به عنوان عید حاکمیت ملی جشن گرفته شد.

عید کودکان نیز که دومین عید می باشد، در خارج از برداشت عید رسمی شکل گرفته بود. جمعیت حمایت از اطفال به منظور افزایش دادن کمک ها به کودکان یتیم، در روز و هفته 23 آوریل فعالیت های مختلفی را آغاز کرد. این جمعیت در سال 1927 در چهارچوب تصمیمی 23 آوریل را عید کودکان اعلام کرده و این عید با حمایت رئیس جمهور  کمال آتاتورک در چارچوب برنامه های مختلف جشن گرفته شد. جشن گرفتن 23 آوریل عید کودکان بصورت مراسم دولتی نیز در سال 1933 آغاز شد.

در سال 1980 با اشتراک کودکانی که در 23 آوریل از تمامی استانها می آمدند، پارلمان ملی کودک تشکیل یافت. سازمان رادیو تلویزیون دولتی ترکیه تی آر تی در همین سال با دعوت کودکان از کشورهای همسایه، موجب جشن گرفتن عید کودکان در عرصه بین المللی گردید. با انجام تغییری در سال 1981 ، 23 آوریل بعنوان روز حاکمیت ملی و عید کودکان اعلام شد.

در همین راستا رئیس جمهوری ایران در پیامی روز ملی ترکیه را به رجب طیب اردوغان و ملت ترکیه تبریک گفت.  متن پیام دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رجب طیب اردوغان

رئیس جمهوری ترکیه

فرا رسیدن روز ملی جمهوری ترکیه را به جناب‌عالی و مردم شریف کشورتان صمیمانه تبریک می‌گویم. همزمانی سالروز استقلال جمهوری ترکیه با دوازدهم ربیع‌الاول، میلاد با سعادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) را به فال نیک گرفته و برای ملت ترکیه ایامی پر خیر و برکت آرزومندم.

با عنایت به پیوندهای فرهنگی و تاریخی میان دو ملت ایران و ترکیه، امیدوارم روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در عصر حاضر نیز بیش از پیش تقویت گردیده و ظرفیت‌های فراوان موجود برای همکاری در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و بهداشتی، شناسایی و مورد توجه دو کشور قرار گیرد.

در شرایط موجود بین‌المللی و شیوع ویروس کرونا در جهان، صیانت از روابط دوجانبه دو کشور بزرگ همسایه، اهمیت بسزایی داشته و در این میان همکاری‌های بهداشتی و بازرگانی از اولویت بیشتری برخوردار است.

از خداوند متعال سلامتی و موفقیت آن‌جناب و بهروزی مردم جمهوری ترکیه را مسألت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

روز ملی ترکیه در حقیقت به زمانی باز می گردد که مصطفی کمال آتا تورک نظام جمهوری را در ترکیه اعلام کرد. ترکیه از تاریخ 23 آوریل 1920 به صورت دوفاکتو به عنوان کشوری با نظام سیاسی جمهوری شناسایی شد و مجلس ملی این کشور تشکیل گردید و مصطفی کمال آتاتورک به عنوان اولین رئیس جمهور ترکیه اعلام شد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.