ثبت امتیاز

نشست شورای عالی مشورتی ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان در حالی امروز در مجتمع ریاست جمهوری بش تپه آغاز شد که موضوعات مهمی مانند تحریم ایالات متحده آمریکا ناشی از حوادث 1915 میلادی با عنوان کشتار ارامنه، خرید موشک های اس-400 از روسیه، آموزش و پرورش،نقش فرد در جامعه در دستور کار قرارداشت.

آنچه که در این نشست شورای عالی مشورتی ترکیه حائز اهمیت اساسی است، بحث پیرامون کشتار ارامنه در سال 1915 است که توام با تحریم های ایالات متحده آمریکا همراه شده است. به نظر می رسد که با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و غلبه سیاست حقوق بشری وی چالش های جدیدی را برای ترکیه بوجود آورده است.

به گونه ای که ترکیه اکنون در برابر تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا قرار دارد که بیش از این وجود نداشته اند. این نوع رخدادها بخصوص از زمانی که ترکیه در حال نزدیک شدن به روسیه از جمله به منظور خرید موشک های ضد هوایی پیشرفته اس-400، بیش از پیش نمایان شده است.

افزایش تنش میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا می تواند در مناسبات بین ترکیه و اتحادیه اروپا اثرات اجتناب ناپذیری به همراه داشته باشد. بطوریکه ممکن است بر سطح مبادلات تجاری بین ترکیه و اتحادیه اروپا و تسری آن به موضوعات دیگر از جمله مسئله مهاجرین به عنوان نقطه ضعف اتحادیه اروپا عمل کند. تجربه نشان داده است که ترکیه زمانی که در تنگنا قرار بگیرد از اهرم های فشار خود بخصوص در بحث انتقال مهاجرین و پناهندگان از خاورمیانه استفاده کرده و  از این فشار برای بازنگری تصمیمات اتحادیه اروپا  بهره برداری می کند.

اکنون بایستی منتظر  سیاست های ترکیه در مواجهه با این رخدادها به خصوص افزایش فشار حقوق بشری ایالات متحده آمریکا و آسیب پذیری اتحادیه اروپا بود.  سیاست رفتاری ترکیه نشان داده است که از ثبات برخوردار نبوده و متناسب با شرایط جدید قابل چرخش و تغییر است.

درنهایت اینکه ترکیه در شرایط منطقه ای و بین المللی جدیدی قرار گرفته است و به نظر می رسد که تنش های این کشور در حال افزایش بوده و بی شک جایگزین های منطقه ای جهت حفظ پایداری یا بی اثر کردن فشار های غرب در دستور کار راهبردی ترکیه قرار می گیرد. نزدیکی هر چه بیشتر به روسیه و تعاملات منطقه ای جهت کاهش آسیب پذیری بخصوص در ابعاد تجاری مهمترین گزینه های پیش روی ترکیه هستند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.