ثبت امتیاز

رسانه های آمریکایی اظهار می کنند که دولت آمریکا حوادث 1915 را نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی خواهد نامید.

رسانه های آمریکایی اظهار می کنند که دولت آمریکا حوادث 1915 را نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی خواهد نامید.

با نزدیک شدن به سالروز حوادث 1915 در خلال جنگ جهانی اول دولت بایدن تصمیم دارد این رخداد را به عنوان نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی نام گذاری کند. تصمیمی که بدون شک تاثیرات اجتناب ناپذیری بر روابط بین ترکیه و ایالات متحده آمریکا خواهد گذاشت. پیش از این رجب طیب اردوغان در جلسه شورای عالی مشورتی ضمن بررسی این موضوع دستور کارهای را در خصوص تفسیر و روشن کردن افکار عمومی به لحاظ تاریخی در مورد رخداد 1915 صادر کرده بود.

همینطور در گفت و گوی تلفنی رئیس جمهور ترکیه نسبت به اتخاذ این تصمیم به همتای آمریکایی هشدارهای داده بود.به نظر می رسد که دولت جو بایدن در حال طراحی و ارائه رویکرد سیاست خارجی نوینی در نظام بین الملل است که بیشترین ابعاد آن را موضوعات حقوق بشری و حمایت از آزادی های فردی تشکیل می دهد.

تصمیمی که بدون تردید با موانع جدی در منطقه ای مانند خاورمیانه و ترکیه می تواند همراه باشد. از این رو، نامگذاری حوادث 1915 به نسل کشی ارامنه ممکن است چرخش سیاست خارجی ترکیه را از غرب به شرق به همراه داشته باشد. اتفاقی که نتایج خود را در مسائل امنیتی و تعاملات ترکیه با طرف غربی به خصوص اتحادیه اروپا نشان خواهد داد.

اگرچه این رویکرد دولت آمریکا می تواند باعث تیرگی روابط بین ترکیه و ایالات متحده گردد، با این حال بعید است که در مناسبات تجاری دو طرف اثرات مشهودی داشته باشد. چرا که مناسبات تجاری و توسعه اقتصادی ترکیه به عنوان محور اصلی در الگوسازی نظم مطلوب ترکیه محسوب می گردد و حفظ این ظرفیت از منافع بنیادی ترکیه به شمار می رود.

پیش بینی می شود که با تعامل دو طرف بخصوص در قالب ناتو و بهره گیری ترکیه از اهرم های فشار مانند نزدیک شدن به روسیه و تحت فشار قرار دادن اتحادیه اروپا اثرات این تصمیم در سطح نمادین باقی بماند و از طرف دیگر دولت دموکراتیک صرفا بر رسالت حقوق بشری خود در بیان این موضوعات اتکا کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.