ثبت امتیاز

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا 5 ماه پس از به قدرت رسیدن به صورت تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت و گو کرد

تماس بایدن با اردوغان / در این گفتگو دو طرف بر همکاری مشترک تاکید کردند.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در یک تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص مهمترین موضوعات دو طرف در سطح راهبردی و همکاری بر اساس منافع متقابل گفت و گو کرد. در تماس بایدن با اردوغان، رجب طیب اردوغان به موضوع کردهای شمال سوریه اشاره کرده و  تاکید داشتند که مسیر روابط بین ترکیه و آمریکا بر اساس رفتار ایالات متحده با  گروه تروریستی پ.ک.ک ترسیم خواهد شد.

هر دو رئیس جمهور وعده دیدار و گفت و گو در نشست سران ناتو را جهت بررسی و تبادل نظر بیشتر در خصوص موضوعات مورد مناقشه طرفین به یکدیگر دادند.این تماس بایدن با اردوغان،از چند بعد دارای اهمیت است. ابتدا اینکه، جو بایدن چندین ماه پس از به قدرت رسیدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اقدام به تماس و گفت و گو با رئیس جمهور ترکیه کرده است.

دوم اینکه، در روزهای گذشته روابط واشنگتن و آنکارا به دلایل حقوق بشری بخصوص مقابله ترکیه با کردها، خروج ترکیه از کنوانسیون منع اعمال خشونت علیه زنان، مدیریت مهاجران و بازداشت های گسترده به سمت تیرگی گرایش پیدا کرده است.

سوم اینکه، آمریکا مانع اصلی خرید تسلیحات موشک های ضد هوایی پیشرفته اس-400 روسی توسط ترکیه بوده و به دنبال تنظیم و اعمال تحریم های بر علیه این کشور به بهانه کشتار ارامنه در دوران جنگ جهانی اول است.به نظر می رسد آمریکا در خصوص مسائل ترکیه با رویکرد حقوق بشری جهت تاثیرگذاری بر رفتار این کشور خواهد بود و در کنار آن حفظ روابط و جلوگیری از نزدیکی هر چه بیشتر ترکیه به روسیه را در دستور کار قرار می دهد.

بایستی توجه داشت که ترکیه به دلایل مختلف از جمله آسیب پذیری اتحادیه اروپا از این کشور در موضوع مهاجرین، انرژی و مسائل خاورمیانه اهرم های قابل توجهی جهت به کرسی نشاندن سیاست های خود دارد و همینطور سیال بودن سیاست رفتاری ترکیه امکان هرگونه قبض و بست را با ایالات متحده آمریکا دارد. بر این اساس، تعامل جدیدی  بین آمریکا و ترکیه مبتنی بر مسائل جدید در حال شکل گرفتن است که باعث شده هر دو طرف اهرم های خود را جهت کسب حداکثر منافع در برابر یکدیگر قرار دهند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.