ثبت امتیاز

دیدار رجب طیب اردوغان با مارشال دوستم

نفوذ ترکیه در افغانستان / دیدار مارشال دوستم با رجب طیب اردوغان پس از لغو نشست دولت افغانستان با نمایندگان طالبان در خصوص طرح صلح صورت پذیرفت.

رجب طیب اردوغان با مارشال دوستم بالاترین مقام نظامی افغانستان پشت درهای بسته دیدار کرد. این گفت و گو پس از لغو نشست سه جانبه طالبان، دولت افغانستان و ترکیه صورت پذیرفت.

به نظر می رسد که افغانستان منطقه نفوذ جدید برای ترکیه به شمار می رود. کشوری که بیش از این در بوران جنگ به سر برده و عمده منابع آن در خلال جنگ افغانستان و حملات طالبان به طور قابل توجهی از بین رفته است. اشغال افغانستان توسط ناتو با محوریت ایالات متحده آمریکا باعث کنترل این منطقه توسط غرب شد، منطقه ای که بیش از هر منبع اقتصادی یا ژئواستراتژیکی سرچشمه شکل گیری گروه های افراطی در دنیا است.

آنچه که آمریکا از اشغال افغانستان دنبال می کرد، تسلط بر منطقه خاورمیانه، کنترل و مدیریت گروه های افراط گرا بود. با خروج ایالات متحده آمریکا و نیروهای خارجی از این کشور به نظر می رسد ماموریت کنترل گروه های افراطی در افغانستان به ترکیه سپرده شده است. ترکیه نیز در صدد آن است که از طریق نفوذ در افغانستان جایگاه جدیدی در خاورمیانه و هژمونی طلبی خود ایجاد کند. با نفوذ ترکیه در افغانستان ،خواهیم دید ترکیه می تواند ساخت جدیدی از مناسبات قدرت در خاورمیانه ایجاد کرده و با بهره برداری از این ظرفیت بتواند قدرت دیپلماسی با غرب را بیش از پیش به دست بگیرد.

چرا که غرب همچنان نگران گروه های افراطی در افغانستان بوده و حفظ امنیت اولویت اساسی در مواجهه با مسئله افغانستان است. در نتیجه ترکیه با استفاده از این ظرفیت ایجاد شده فعالیت خود را در ایجاد رابطه و حتی حضور نظامی در  افغانستان پیگیری می کند تا بتواند به عنوان یک قدرت بلامنازع منطقه ای مطرح شود. البته بایستی به این نکته توجه داشت که پازل افغانستان در کنار دیگر سیاست های رفتاری ترکیه مانند مسئله عراق، سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس در نظر گرفته می شود. پازلی که در صورت تکمیل می تواند  ترکیه را به یک قدرت منطقه ای و هژمونیک تبدیل کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.