ثبت امتیاز
دکتر علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه، بیانیه نهایی نشست اضطراری قدس را اعلام کرد.

دکتر علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه، بیانیه نهایی نشست اضطراری قدس را اعلام کرد.

اَرباش رئیس سازمان دیانت ترکیه ، بیانیه نهایی نشست اضطراری قدس را که به دنبال دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور با حضور وزرا و رؤسای امور دینی و  مفتی های اعظم کشورهای اسلامی از طرف سازمان دیانت ترکیه با موضوع ((مسجد الاقصی و بیت المقدس)) برگزار شد، اعلام کرد.

در راستای دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نشست اضطراری قدس با  حضور وزرا و رؤسای امور دینی و مفتی های اعظم کشور ها و جوامع اسلامی به صورت آنلاین و با موضوع مسجد الاقصی و بیت المقدس از طرف سازمان دیانت ترکیه برگزار شد و با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

پروفسور دکتر علی اَرباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه، اعلامیه نهایی این نشست را در خصوص رایزنی های صورت گرفته در مورد اتفاقات اخیر و همچنین تصمیمات مختلف اتخاذ شده در مقابل حملات دولت تروریستی اشغالگر اسرائیل علیه مسجد الاقصی و فلسطینی ها، انتشار داد.

اَرباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه ، قبل از قرائت مواد اعلامیه نهایی نشست اضطراری قدس ، در سخنرانی خود گفت:

((در روزهای آخر ماه مبارک رمضان که در انتظار عید فطر به سر می بریم، ما شاهد  حملات وحشیانه دولت تروریستی اسرائیل علیه مسجد الاقصی و برادران فلسطینی هستیم. این اقدامات نفرت انگیز و اشغالگرانه علیه شهر مقدس و معبد مقدس بدون شک کلّ جهان اسلام و ارزشهای جهانی بشریت را مورد هدف قرار داده است)).

ارباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه ، مواد بیانیه نهایی این نشست را به شرح زیر قرائت کرد:

1- بیت المقدس شهری اسلامی است که شاهد ریشه دارترین میراث بشریت بوده و یادآور خاطرات پیامبران گرامی است و مسجد الاقصی را که خداوند آن را مرکز توحید در روی زمین قرار داده ، در قلب خود جای داده است.

2-بیت المقدس ، به عنوان اولین قبله اسلام ، در طی 13 قرن حاکمیت اسلام بر این شهر، شهر صلح و سلام بوده و مکانی بوده است که نژادها ، زبانها و عقاید مختلف در کنار هم زندگی می کردند. با این حال ، در قرن گذشته با سیاست های اشغالگرانه دولت تروریستی ، شهر صلح ، بیت المقدس، به سرزمین درد و اشک تبدیل شده است.

3- یک جمعیت اقلیّت و زورگو با نادیده گرفتن قوانین بین المللی و اخلاقی و ارزشهای  مقدس ، تقدّس شهر بیت المقدس را برای سایر ادیان از بین برده و ارزش های آن را برای سایر انسان ها نقض می کند. از ورود و خروج مسلمانان به بیت المقدس جلوگیری کرده و از آزادی عبادت مردم در عبادتگاه ها، به ویژه در مسجد الاقصی و قبه الصخره ممانعت به عمل می آورد. به ویژه در سال های اخیر ، آگاهانه سیاست ارعاب و تهدید را اِعمال می کند.

4- مصونیت این معبد به طور مداوم توسط اشغالگران نقض می شود و به مسلمانانی که در ماه مبارک رمضان در مسجد عبادت می کنند در مقابل چشم همه جهان با سلاح حمله می شود. ما این برخورد غیر انسانی را به شدت محکوم کرده ، تنفر و انزجار خود را از آن اعلام می کنیم.

5- تلاش برای تصرف بیت المقدس یعنی سرزمینی که مسلمان ها قرنها در آنجا زندگی کرده اند و بیرون کردن اجباری مردم فلسطین از خانه های خود و تبعید اجباری آنها، جرم علیه بشریت است و هرگز قابل پذیرش نیست. دولت تروریستی اسرائیل، با این نوع نگرش بزرگترین مانع صلح و آرامش در این جغرافیا است.

6- نباید فراموش کرد که راه صلح جهانی از خاورمیانه می گذرد، و راه صلح خاورمیانه نیز  از بیت المقدس می گذرد. صلح در بیت المقدس با توقف سریع اشغالگری و برقراری مجدد روابط مذهبی، تاریخی و فرهنگی اجتماعی مسلمانان با این شهر امکان پذیر خواهد بود. به همین ترتیب ، حملات اسرائیل اشغالگر علیه بیت المقدس بزرگترین مانع صلح جهانی است.

7- انتقال سفارت خانه های برخی کشورها به بیت المقدس، موجب جسارت یافتن رژیم  تروریستی بوده و تصمیمی نابخردانه است.کشورهای مورد نظر باید بلافاصله این رویکرد را کنار بگذارند.

8- مسأله بیت المقدس تنها مسألة فلسطینیان نیست بلکه مسألة مشترک کل جهان اسلام است. اشغالگران از پراکندگی مسلمانان جسارت پیدا کرده اند. ما می خواهیم به صراحت بیان کنیم که امت اسلام به عنوان یک قلب واحد در هر زمان و در هر زمینه از فلسطین و مسجد الاقصی دفاع خواهد کرد.

9- بیت المقدس پایتخت ابدی فلسطین است و هیچ قدرت و سیاستی نمی تواند این حقیقت  را تغییر دهد.

10- به منظور زنده نگه داشتن و تقویت حساسیت در جغرافیای اسلامی در مورد بیت المقدس و مسجد الاقصی، بازدید از بیت المقدس تشویق خواهد شد و مطالعات مشترک انجام خواهد گرفت. و به منظور آگاه کردن همة جهان در بارة موضوع بیت المقدس و انتقال آن به آینده، همکاری های مشترک برای ایجاد مراکز مطالعاتی بیت المقدس در کشورهای اسلامی انجام خواهد شد.

11- دفاع از عدالت و قانون در بیت المقدس وظیفة یهودیان با انصاف،  مسیحیان، جامعه جهانی و تمام بشریت است. اگر از این وظیفه غفلت شود، مسئولین کشورها صداقت و اعتبار خود را در نزد مسلمانان کاملا از دست خواهند داد.

12- مسلمانان در هر صورت به اصول اخلاق و قانون پایبند خواهند بود و مبارزه تا زمانی که  بیت المقدس به شهر صلح و آرامش برای همه تبدیل شود، ادامه خواهد داشت.

پست های مرتبط

2 thoughts on “بیانیه نهایی نشست اضطراری قدس در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.