نفت در ترکیه (ابزار جدید ترکیه برای توسعه)

ثبت امتیاز

نفت در ترکیه / ترکیه پس از بررسی های فنی اعلام کرده است که در دریای تحت حاکمیت این کشور ذخایر نفت وجود دارد.

رجب طیب اردوغان طی پیامی از یک مژده ملی نام برد. ریس جمهور ترکیه از کشف منبع نفت در دریای تحت حاکمیت ملی ترکیه سخن گفت. این بررسی که هفته ها توسط کشتی فتح انجام شده است، اکنون توسط مقامات ترکیه ای اعلان عمومی شد. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای خاورمیانه به شمار می رود که فاقد نفت است. نفت به عنوان اقتصاد اصلی خاورمیانه باعث شده تا این منطقه همیشه از حساسیت خاصی برخوردار باشد.

بدون تردید در صورت دسترسی ترکیه به منابع انرژی فسیلی به خصوص نفت، نظم جدیدی را در غرب آسیا  شاهد خواهیم بود. این منبع مهم انرژی می تواند معادلات سیاسی و اقتصادی جدیدی را در منطقه حاکم کرده و شرایط ترکیه را در سلسله مراتب منطقه ای و بین المللی از جمله وابستگی بیشتر اتحادیه اروپا به این کشور را به ارمغان آورد.

با تمام این وجود دسترسی ترکیه به منابع نفت در آب های مورد ذکر با موانع جدی هم روبرو هست. اول اینکه، قبرس نیز ادای مالکیت بر این منابع را دارد. روشن است که این امر باعث شعله ور شدن دوباره اختلافات سرزمینی بین قبرس و ترکیه خواهد بود. مانع دوم مربوط به دانش فنی و توانایی تحصیل این منابع و تبدیل آن به ارزش افزوده است.

اگر چه ترکیه از جمله کشورهای فنی به شمار می رود اما این کشور توان و دانش کافی را در حوزه کشف،استخراج و فرآوری نفتی ندارد و همین می تواند باعث شکل گیری وابستگی جدید و جنگ نفت در ترکیه شود. سوم اینکه نظم جهانی موجود بخصوص قدرت های جهانی مانند روسیه و آمریکا به این راحتی اجازه دسترسی ترکیه به نفت و تبدیل شدن به قدرت منطقه ای را نخواهند داد. چرا که خاورمیانه و ساختار آن با به وجود آمدن نظم جدید به شدت مقابله می کند.

در نهایت می توان گفت که نفت در ترکیه بلای جان ترکیه شده و در آینده نزدیک شاهد افزایش تنش داخلی و ملی در این کشور خواهیم بود. رخدادی که بدون شک مقاومت های منطقه ای و بین المللی را به همراه خواهد داشت. نفت آن چیزی هست که خاورمیانه را به آشوب کشیده و بی تردید ترکیه را نیز وارد این معرکه می کند.

همچنین ببینید

روابط آنکارا و قاهره

همه چیز درباره یک مصافحه جنجالی

مصر به عنوان سرزمینی کهن، همواره روابط مهمی با ساکنان آناتولی و تراس داشته است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.