ثبت امتیاز
 نشست بین کارشناسان گروه ترکیه شناسی ایران از طریق فضای مجازی در خصص افزایش تنش های ایران و جمهوری آذربایجان و نقش ترکیه در معادلات برگزار شد.
این نشست تخصصی توسط گروه ترکیه شناسی و با حضور دکتر حامد روشن چشم (مسئول گروه)، دکتر اسماعیل بنددریا (کارشناس سیاسی از استانبول) و دکتر قاسم پور (کارشناسی نظامی و غرب آسیا) انجام گرفته است.
سه تن از کارشناسان در گروه ترکیه شناسی به ترتیب آقای دکتر اسماعیل بنددریا، دکتر قاسم پور و دکتر روشن چشم به بررسی زمینه های همکاری و همگرایی دو کشور ایران و ترکیه در خصوص بحران آذربایجان پرداختند. در این بین، مهمترین نکات بر روی نگاه تاریخی و زمینه های فرهنگی جهت ایجاد یک بستر مشترک بین دولتی تمرکز داشت.
طی روزهای اخیر، ترکیه اقداماتی تحریک برانگیزی در خصوص جنگ قره باغ داشته و این باعث واکنش ایران به این جریانات شده است.ترکیه و جمهوری آذربایجان به عنوان متحدین استراتژیک در منطقه به شمار می روند که در کنار آن به دنبال ایجاد یک ائتلاف منطقه ای و فرهنگی تحت عنوان کشورهای ترک زبان هستند.
این درحالی است که این تحرکات می تواند مناطق ترک زبان ایران را تحت تاثیر قرار داده و به عنوان یکی از شاخص های ایجاد تنش ظهور کند. این تنش ها زمانی به اوج خود رسید که رجب طیب اردوغان طی یک توییت به ترک زبان های ایران اشاره کرد.
از همین جا و پس از پیروزی جمهوری آذربایجان در قره باغ تنش های ایران و جمهوری آذربایجان شدت گرفت.
با تمام این وجود، گروه ترکیه شناسی ایران در تلاش است طی این نشست، چشم اندازهای لازم برای کاهش تنش های بین ایران با جمهوری آذربایجان و ترکیه را مورد بررسی قرار دهد. یکی از این شاخص های اصلی در کاهش تنش ها، تاکید بر همکاری های اقتصادی و فرهنگی است که می تواند فضای سیاسی و رقابتی بین این کشورها را کاهش داده و بر توسعه روابط بین آنها منجر گردد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.