ثبت امتیاز
گروه ترکیه شناسی ایران

تنش ببن ایران و جمهوری آذربایجان/ دکتر اسماعیل بنددریا در یک گفت و گوی تلویزیونی با حضور دکتر حقیقت پور نایب رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ابعاد جنگ دوم قره باغ و تنش ببن ایران و جمهوری آذربایجان پرداختند.

گفت و گو دکتر اسماعیل بنددریا از کارشناسان گروه ترکیه شناسی با تلویزیون دولتی ترکیه در خصوص نقش اسرائیل در افزایش تنش ببن ایران و جمهوری آذربایجان با حضور منصور حقیقت پور نایب رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران که به طور صریح در خصوص رویکردهای ایران در آذربایجان از جمله کمک های راهبردی را که برای اولین بار مطرح شده اند.
 
این گفت و گو به صورت مشخص بر ارائه خدمات جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان در جنگ اول قره باغ توجه داشت. در این میان دکتر حقیقت پور با طرح برخی از مسائل نظامی و امنیتی که در زمان جنگ باعث شده بود تا نیروهای ایرانی در قره باغ حضور داشته باشند اشاره کرد.
 
از طرفی دیگر، ایران همواره نقش مشاور نظامی را به نیروهای آذربایجان در جنگ اول قره باغ بر عهده داشته و سعی کرده است تا این کشور بر تمامیت ارضی خود دست پیدا کند. با آغاز جنگ دوم قره باغ تنش های در حوزه ژئوپلیتیک ایجاد شده که عمدتا ناظر بر تغییر برخی از کوریدورهای ارتباطی ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستند.
در این بین، جمهوری آذربایجان با اعمال محدودیت های جدید حمل و نقل، زمینه های شکل گیری تنش ببن ایران و جمهوری آذربایجان را به وجود آورد که در نهایت به برخی از آرایش های نظامی ختم شد. ایران همواره نگران حضور نیروهای مسلح و سازمان های اطلاعاتی دشمن در خاک جمهوری آذربایجان بوده است.
 
یکی از اصلی ترین انتقادهای ایران به باکو حضور سرویس اطلاعاتی اسرائیل در خاک این کشور بوده است.با این حال، باکو نقش نیروهای رژیم صهیونیستی را در خاک این کشور مستشاری ارزیابی کرده و برای توسعه روابط همچنین ایجاد زیر ساخت های اقتصادی در این کشور مهم تلقی می کند.  

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.