ثبت امتیاز

رئیس جمهور ترکیه در سفر به مسکو برای میانجی گری تنش بین روسیه و اوکراین با پوتین دیدار کرد.

تنش بین روسیه و اوکراین/ رجب طیب اردوغان دیروز به منظور کاهش تنش بین اوکراین و روسیه وارد مسکو شد. ناتو طی هفته های اخیر قصد توسعه قلمرو خود با پیوستن اوکراین به این اتحادیه را داشت که با پاسخ سخت کرملین و مخالفت روسیه مواجهه شد. 

طی این مدت، مسکو به منظور جلوگیری از این اقدام، آرایش نظامی تهاجمی در اطراف مرزهای اوکراین به خود گرفته است.از طرفی دیگر، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، روسیه را تهدید به تحریم های سخت اقتصادی کرده و نیروهای نظامی خود را در شرق اروپا افزایش دادند.

تنش بین روسیه و اوکراین

 با افزایش سطح آمادگی نیروهای روسی در بلاروس و وضعیت پرواز ممنوع در مرزهای هوایی دو کشور احتمال برخورد نظامی طی روزهای گذشته افزایش یافته است.

 ترکیه به عنوان یکی از کشورهای مهم عضو ناتو و همسایه جنوبی اوکراین که در عین حال روابط راهبردی با روسیه دارد، اثرات بسیار مهمی را می تواند در صورت رویارویی احتمالی دو کشور متحمل شود. لذا، سیاست ترکیه حفظ موازنه قوا در مرزهای آبی خود است 

و از هرگونه بهم خوردن نظم امنیتی و تنش بین روسیه و اوکراین، در این منطقه بسیار نگران بوده و سعی دارد تا با نقش آفرینی مثبت از احتمال برخورد نظامی بین دو کشور کاسته و موقعیت هژمونیک خود را در منطقه افزایش دهد. این در حالی است که بریتانیا با ارسال سلاح های راهبردی ضد تانک به دنبال تقویت قدرت نظامی اوکراین برای جنگ احتمالی است و ناتو بر آمادگی خود برای جنگ افزوده است.

پست های مرتبط

2 thoughts on “میانجی گری رجب طیب اردوغان بین روسیه و اوکراین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.