ثبت امتیاز

جنگ رسانه ای علیه ایران / طی دو روز متوالی جنگ رسانه ای علیه ایران مبنی بر دستگیری عوامل جاسوسی ایران در ترکیه توسط توسط سازمان اطلاعات ملی این کشور در برخی از نشریات و رسانه های ترکی انتشار یافته است.

روزنامه ترکیه ای دیلی صباح ادعا کرده است که سازمان اطلاعات ملی ترکیه موسوم به میت طی یک عملیات ضد جاسوسی 8 نفر از عناصر جاسوسی و عملیاتی ایران را که قصد ترور یک تاجر ترکیه ای- اسرائیلی را در خاک این کشور داشتند، دستگیر کرده است. به گزارش این روزنامه فرد مورد نظر یک تاجر ترکیه ای- اسرائیلی فعال در حوزه امور دفاعی ترکیه بوده است.

این در حالی است که روز پنجشنبه نیز خبرگزاری TRHABER خبری را مبنی بر دستگیری 17 نفر از عوامل اطلاعاتی ایران که قصد ربایش یک مخالف دولت را داشتند، نشر داده است. این خبرگزاری مدعی شده است که دستگیر شدگان ترکیه ای بوده و توسط یک نفر که در ایران حضور داشته، برای انجام این عملیات سازماندهی شده اند.

جالب توجه است که این عملیات ها بنابر نقل شبکه های خبری مخالف جمهوری اسلامی ایران با همکاری و هماهنگی سرویس اطلاعاتی ترکیه با موساد و سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل انجام گرفته است. به نظر می رسد که نشر این اخبار در شرایطی که ایران در حال برگزاری جشن 43 سالگی انقلاب اسلامی است با اهدافی در راستایی تخریب نظام جمهوری اسلامی و تیره کردن روابط دوستانه دو کشور صورت گرفته است.

هردو خبر گزاری به نوعی ارتباط نزدیک با گروه های ضد ایرانی داشته و عمدتا اخبار و فعالیت های سازمان های اطلاعاتی غربی به خصوص موساد را نیز پوشش می دهند. روشن است که هدف اصلی این اخبار تصویر سازی نادرست و ایران هراسی در بین کشورهای منطقه و نوعی جنگ رسانه ای علیه ایران بوده و این اقدامات با هدایت سرویس اطلاعاتی موساد جهت مظلوم نمایی و پوشش بر اقدامات این سازمان در راستای ترور و هدف قرار دادن دانشمندان ایرانی صورت گرفته است.

طرحی که در گام بعدی به دنبال تیره کردن روابط ایران و ترکیه جهت سیاست های منطقه ای به منظور انزوا و فشار به ایران را پیگیری می کند. این درحالی است که روابط امنیتی ایران و ترکیه به خصوص در حوزه مبارزه با تروریسم در سطح بالای قرار دارد و بدون تردید این دو کشور در حوزه مقابله با جرائم سازمان یافته، تروریسم، قاچاق انسان و مواد مخدر همکاری اطلاعاتی و امنیتی نزدیکی دارند.

نمونه های اینگونه همکاری ها در خصوص انتقال مجرمان امنیتی و اقتصادی به ایران را از سوی دولت ترکیه پیش از این شاهد بودیم.از طرفی دیپلماسی امنیتی ایران و ترکیه در ابعاد مبارزه با گروهک جدایی طلب و ترویستی پ.ک.ک در مرزهای جنوب شرقی ترکیه بارز است.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از مهاجرین غیرقانونی که عمدتا از کشورهای همجوار از خاک ایران استفاده می کنند از مهمترین وابستگی متقابل امنیتی دو کشور به شمار می رود که لزوم همکاری های اطلاعاتی و امنیتی را بیش از پیش کرده است.

حضور عناصر جاسوسی اسرائیلی و نفوذ آنان در برخی از سازمانهای خبری ترکیه به منظور آسیب زدن و تولید اخبار، همین طور جنگ روانی است که با هدف تیره کردن روابط دوستانه ایران و ترکیه صورت می پذیرد. بیش از این نیز یک شبکه جاسوسی اسرائیلی توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) در این کشور با هدف نزدیک شدن به افراد تاثیرگذار در ترکیه به منظور ایجاد ابهام بین روابط دوستانه ترکیه و ایران دستگیر شده بودند.

رژیم صهیونیستی طی سال های گذشته همواره به دنبال این بوده است تا از طریق ترکیه و ایجاد شبکه های جاسوسی در این کشور علاوه بر تحت کنترل قرار دادن شهروندان ایران در این کشور روابط منطقه ای را تحت تاثیر قرار داده و نگاه های جامعه جهانی را از خود دور کند. با تمام این وجود اسرائیل به عنوان اشغالگر سرزمین های اسلامی(قدس شریف)، دشمن شماره یک کشورهای اسلامی ازجمله ترکیه و ایران به شمار می رود.

حضور قابل توجه ایرانیان در ترکیه باعث افزایش روابط دوستانه دو کشور شده است که می تواند با ریشه های تاریخی و فرهنگی موجود امکان شکل گیری نظم جدید منطقه ای را به وجود آورد. مهمترین وابستگی متقابل امنیتی و اطلاعاتی ایران و ترکیه را می توان به صورت ذیل بیان داشت:

مبارزه با تروریسم: ایران و ترکیه به صورت مشترک با گروه های تروریستی در مرزهای یکدیگر که اهداف جدایی طلبانه دارند همکاری و مبارزه می کنند. گروه تروریستی پ.ک.ک مهمترین این گروه است.

مهاجرت غیر قانونی: ایران به عنوان دروازه اصلی مهاجرت غیر قانونی به سوی ترکیه محسوب می شود. غالب مهاجرین غیر قانونی کشورهای اطراف از طریق ایران به سوی ترکیه روانه می شوند که در این حوزه ایران تلاش های بسیار جهت مقابله با مهاجرت غیر قانونی و قاچاق انسان به کشور ترکیه انجام می دهد.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر: ایران یکی از کشورهای است که به منظور مقابله با قاچاق موادمخدر به غرب به خصوص ترکیه هزینه گزافی پرداخت کرده است. از این جهت، نقش ایران در مقابله با قاچاق مواد مخدر به ترکیه بسیار کلیدی محسوب می شود.

سرمایه گذاری در ترکیه: خیلی از شهروندان ایرانی به منظور سرمایه گذاری در ترکیه حضور دارند. به گونه ای که حجم این سرمایه گذاری در حوزه های مختلف ترکیه بیش از  8 میلیارد دلار در سال می شود. این حجم از سرمایه گذاری بدون شک نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی ترکیه به همراه دارد.

صدور گاز و انرژی: ترکیه به عنوان یکی از مصرف کنندگان گاز و انرژی در جهان است که به طور عمده گاز خود را از طریق ایران تامین می کند. با توجه به شرایط اقلیمی ترکیه در فصل زمستان این کشور دچار برودت هوایی شدید می گردد که از طریق گاز صادراتی ایران برای مقابله با این وضعیت بهره می برد. امسال نیز علارغم پایان قرارداد گازی، ایران همچنان و براساس قیمت سابق به ترکیه برای جلوگیری از آسیب های سرما گاز صادر کرد.

تمامی این موارد بیانگر این نکته است که روابط بین ایران و ترکیه به خصوص در حوزه امنیت در سطح راهبردی بوده و هرگونه نشر اخبار و جنگ رسانه ای علیه ایران ،اقدامات غیر واقع در راستای برهم زدن این رابطه صورت می پذیرد. وابستگی متقابل امنیتی میان دو کشور این را ایجاب می کند که از هرگونه ماجراجویی نسبت به یکدیگر به خصوص در شرایط ابهام آلوده برحذر بوده و بر دیپلماسی امنیتی برای مقابله با تهدیدات متقابل پایبند باشند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.