ثبت امتیاز

پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا / با آغاز جنگ در اوکراین و تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا باعث شده است تا ترکیه بار دیگر به صورت جدی به فکر الحاق به اتحادیه اروپا گردد.

یکی از تلاش های اصلی ترکیه از زمان مدرن سازی پیوستن به اتحادیه اروپا بوده است. در خلال این روند موانع مهمی بر سر راه ترکیه در این موضوع وجود داشته است که عمدتا مربوط به تاریخ این کشور و شرایط اجتماعی و حتی دین رسمی آن است. دولت ترکیه همواره در تلاش است تا با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، موقعیت مناسبی در جهان برای این کشور کسب شود.

وسعت سرزمینی و جمعیتی این کشور باعث شده تا در صورت الحاق به اتحادیه اروپا به عنوان یکی از قدرت های بزرگ اتحادیه و بالطبع جهان مطرح گردد. با تمام این وجود، ترکیه تا کنون نتوانسته است این پروژه را به اتمام رسانده و به طور تقریبی هر سال نسبت به پیوستن به اتحادیه اروپا نا امید گشته است.

آغاز جنگ در اوکراین چشم انداز بسیار مهمی را در اختیار ترکیه قرار داده است تا با بهره گیری از ظرفیت های ژئوپلیتیکی خود زمینه های الحاق خود را به اتحادیه اروپا هموار کند. درخواست کشور اوکراین در خلال جنگ با روسیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، این حق را برای ترکیه نیز ایجاد کرده است که این کشور پیش از این در اولویت الحاق قرار داشته است و اکنون که غرب بیش از پیش نیازمند موقعیت ترکیه در دریایی سیاه است و بدون شک در آینده نیز همچنان با تهدید روسیه مواجه خواهد بود، زمینه پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را هموار کرده و اقدامات لازم آن را انجام دهد.

از این رو، ترکیه اکنون قدرت چانه زنی بالای جهت کسب امتیازهای مهم از غرب دارد که مهمترین آن پیوستن به اتحادیه اروپا است. لازم به ذکر است که با تحریم انرژی روسیه، اکنون ترکیه مهمترین کوریدور انتقال انرژی برای اتحادیه اروپا مطرح است.

اگر چه این کشور خود نیز به شدت نیازمند به انرژی است، با این حال ترکیه مهمترین مسیر انتقال آن برای غرب محسوب می شود. لذا، این کشور در تلاش است تا با بهره گیری از این موقعیت پیش آمده جایگاه و نقش خود را در برابر غرب افزایش داده و از آن به عنوان یک عامل مهم برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا استفاده کند.

بایستی در نظر داشت که این کشور یکی از اعضای موثر ناتو بوده و همین عامل نیز خود جایگاهی مهم در الحاق به غرب محسوب می شود. از طرفی دیگر، ترکیه اصلاحات بسیار زیادی را در حوزه های اجتماعی پیگیری کرده و برخلاف رویه های اسلامی و ظاهر اسلام گرایی به شدت سکولاریزه شده است که یکی از مهمترین خواسته های غرب از ترکیه بشمار می رود. قدرت نظامی و توسعه اقتصادی این کشور همچنین چشم انداز پیوستن به اتحادیه اروپا را بیش از پیش تقویت کرده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.