نشست سه جانبه وزاری امور خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین

ثبت امتیاز

جنگ بین روسیه و اوکراین / چاووش اوغلو، در مصاحبه ای با خبرگزاری آناتولی به برگزاری نشست سه جانبه بین وزاری خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین در تاریخ 10 مارس در شهر آنتالیا خبر داد.

شروع جنگ بین روسیه و اوکراین ، فصل جدیدی از مناسبات نظامی و سیاسی را در دریای سیاه به وجود آورد. در این بین، ترکیه با برخورداری از موقعیت ژئوپلیتیکی برتر به عنوان یکی از مهم ترین بازیگران منطقه ای این جنگ مطرح گردید. ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو همواره دارای نقش بسیار مهمی در حوزه اوراسیا بوده و از طرفی دیگر نوعی وابستگی متقابل نیز با روسیه در حوزه انرژی و تجارت دارد.

آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین ،باعث گردید تا این کشور در نوعی از سردرگمی قرار گرفته و ضمن محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین احتیاط های قابل توجهی را در جبهه گیری نسبت به این جنگ در پیش گیرد.با این حال، آغاز این جنگ ، توام با جایگزینی ترکیه به عنوان یک حوزه مهم در ارسال کمک های لجستیکی برای اوکراین گردد. ترکیه با ارسال تجهیزات نظامی به خصوص پهپادهای تهاجمی و تاکتیکی برخی از کمک های ناتو را در اختیار اوکراین قرار داد.

بهره گیری هواپیماهای غربی برای تردد بین غرب و شرق از آسمان ترکیه و بستن تنگه های مهم بسفر و داردانل به روی کشتی های نظامی از جمله اقداماتی بود که حتی از سوی اوکراین نیز مورد تحسین قرار گرفت. انتقادات صریح رجب طیب اردوغان به نحوه برخورد غرب و ناتو با جنگ اوکراین از دیگر مواضع ترکیه در مواجهه با این جنگ بود. با تمام این وجود، ترکیه به دلیل همجواری و برخورداری از مرز با روسیه و اوکراین باعث شده تا از این رخداد منافع و زیان های را به خود اختصاص دهد.

لذا، ترکیه در تلاش است تا ضمن حفظ موقعیت برتر ژئوپلیتیکی از آسیب های ناشی از جنگ بین روسیه و اوکراین ، کاسته و کمتر از بوران تحریم ها و تنش در حوزه انرژی آسیب پذیر شود. پیش از این ترکیه به دلیل سقوط ارزش لیر دچار تورم افسار گسیخته در جامعه شده که توام با نارضایتی های اجتماعی فزاینده و حمله مخالفان به دولت بوده است.

بنابراین، ترکیه سعی دارد تا مانع از گسترش جنگ به بخش های دیگر اتحادیه اروپا و رویارویی بین ناتو و روسیه شود. از طرفی دیگر، بهم خوردن موازنه قوا در دریایی سیاه زمینه ساز رقابت های تسلیحاتی بین ترکیه و روسیه شده که این خود می تواند آسیب های جدی بر ساختار اقتصادی ترکیه وارد آورد. بر این مبنا، وزیر امور خارجه این کشور طی یک ابتکاری با دعوت از وزرای خارجه روسیه و اوکراین به منظور نشست سه جانبه به دنبال کاهش تنش ها در اوکراین بوده و بر این اساس بتوانند محیط امنیتی را از سرزمین های تحت حاکمیت خود دور کند.

همچنین ببینید

مذاکرات آستانه

برگزاری نوزدهمین دور نشست آستانه

هیئت‌های ترکیه، روسیه و ایران به همراه نمایندگان سازمان ملل متحد، اردن و عراق و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.