ثبت امتیاز

مین های دریایی در تنگه بسفر / به دلیل حضور مین های دریایی در تنگه بسفر ناشی از جنگ اوکراین ، تنگه راهبردی بسفر بر روی کشتی های تجاری بسته شد.

مشاهده مین های دریایی در تنگه بسفر باعث شد تا ترکیه برای پاکسازی این منطقه از تهدیدات ناشی از مین این تنگه را برای مدتی ببندد.

پیش از این وزارت دفاع ترکیه بارها نسبت به مین های نصب شده دریایی که ممکن است در اثر طوفان جابه جا شود، هشدار داده بود.

مین های دریایی در تنگه بسفر

با آغاز جنگ اوکراین و حضور ناوگان نظامی روسیه در دریای سیاه، باعث شد تا ارتش روسیه به منظور جلوگیری از حضور ناوگان دریایی ناتو در دریای سیاه مین گذاری دریایی با وسعت بالا انجام دهد.

این در حالی است که وزارت دفاع ترکیه نسبت به تبعات امنیتی این موضوع هشدار داده بود و احتمال آسیب زدن به سواحل ترکیه را متذکر شده بود.

این مین های ضد کشتی در اثر طوفان های دریایی جا به جا شده و به سواحل ترکیه و تنگه مهم بسفر رسیده اند. در اثر گسترش این رخداد احتمال اخلال در روند جا به جای کشتی ها در این تنگه بسیار محتمل است.

ترکیه در خلال جنگ اوکراین ضمن حفظ بی‌طرفی خود همواره نسبت به سیاست های کرملین انتقاد کرده و یکی از حمایت کنندگان نظامی اوکراین به شمار می رود.

از طرفی دیگر، با اهمیت شدن نقش ترکیه در حوزه تامین انرژی اروپا این کشور در تلاش است تا با بهره گیری از ظرفیت های خود امتیازهای قابل توجهی را از طرفین جنگ اخذ کند.

در این میان تنگه های راهبردی بسفر و داردانل برای ترکیه از اهمیت حیاتی برخوردار هستند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.