ثبت امتیاز

ترکیه برخلاف تلاش های مخالفان به منظور ورود به جنگ دو کشور اوکراین و روسیه، تبدیل به کانون صلح روسیه و اوکراین شد.

ترکیه برخلاف تلاش های مخالفان به منظور ورود به جنگ دو کشور اوکراین و روسیه، تبدیل به کانون صلح روسیه و اوکراین شد.

رجب طیب اردوغان در سخنانی طی گفت و گوهای صلح روسیه و اوکراین بیان داشت که ترکیه نه تنها طرف هیچ کدام از درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین نشد، بلکه با اتخاذ سیاست راهبردی هوشمندانه این کشور به کانون صلح در منطقه تبدیل گردید.
رئیس جمهور ترکیه همچنین اذعان کرد که ترکیه به دنبال توسعه صلح در جهان بوده و ابراز امیدواری کرد، جهان به سمت نوعی از تنش زدایی حرکت کرده و کشورهای پیرامونی نیز مانند سوریه و عراق بتوانند به صلح پایدار دست پیدا کنند.
از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین، ترکیه با اتخاذ سیاست بی‌طرفی در تلاش بود تا ضمن حفظ روابط راهبردی خود با دو طرف درگیر از طرفی بتواند از موقعیت ژئوپولیتیکی خود برای شکل دادن به نظم منطقه ای جدید بر اساس روابط حسنه دست یابد.
بدون ترديد، اکنون ترکیه یک کشور مهم در مرز آسیا و اروپا است که توانایی شکل دادن به نظم های منطقه ای و تنش زدایی میان کشورهای بحران زا را دارد.
با این حال، ترکیه بایستی نسبت به توازن در سیاست خارجی خود به خصوص در مناطق چالش برانگیز دقت بالایی را داشته باشد،چرا که هژمونی منطقه ای از جمله در منطقه بحرانی خاورمیانه دارای ابعاد چالش برانگیزی است و نقش توسعه همگرایی مثبت با ایران و عربستان از مهمترین این حساسیت ها محسوب می شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.