ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان در سخنرانی شب گذشته خود، ترکیه را امن ترین کشور منطقه خطاب کرد.

iturkcenter.com

امنیت ترکیه / رئیس جمهور ترکیه در خلال برنامه افطاری با فرماندهی پلیس، ژاندارمری و گارد ساحلی ترکیه به امنیت خدشه ناپذیر ترکیه اشاره کرده و ترکیه را امن ترین کشور منطقه ارزیابی کرد و امنیت ترکیه را تحسین نمود . وی با اشاره به مجموعه اقدامات عملیاتی و ضد تروریستی پلیس در داخل و خارج ترکیه به این نکته پرداخت که اکنون دیگر ترکیه منتظر عملیات های تروریستی نخواهد بود و نیروهای مسلح این کشور تروریست ها را در لانه های خود هدف قرار خواهند داد و سر آنان را له خواهند کرد.

امنیت ترکیه
سخنرانی رجب طیب اردوغان در برنامه افطاری با فرماندهی پلیس، ژاندارمری و گارد ساحلی ترکیه

وی با درود و رحمت به سربازان و پلیس های ترکیه از این دستگاه امنیتی جهت تلاش در حفظ و ارتقاء امنیت ترکیه قدردانی و تشکر کرد. رئیس جمهور ترکیه بیان کرد: “اگرچه جوامع انسانی زیادی در جهان وجود دارند، تنها تعداد کمی از آنها ملت هستند. ما در خط مقدم کهن ترین، ریشه دارترین، قوی ترین ملت های جهان هستیم که دارای وسیع ترین جغرافیا بوده و بر گستره عظیمی از سرزمین ها حکومت کردند وعالی ترین تمدن ها را تأسیس کردند.

وی همچنین ادامه داد: “برای تبدیل شدن به یک ملت نیاز به زبان مشترک، باور مشترک، آگاهی تاریخی مشترک، اقتصاد مستحکم و سرزمینی است که همه آنها بر روی آن ساخته شوند. چیزی که جغرافیا را به وطن تبدیل می کند این است که جامعه ای از مردم وجود دارند که در اطراف این عناصر چنگ زده اند و در پیوند با یکدیگر قرار می گیرند. شرط اول حفظ این جامعه انسانی که از فرد شروع می شود و به کل ملت می رسد، تامین امنیت جان و مال، آرامش روحی و امید به آینده آنان است”.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه بررسی مسائل مربوط به امنیت ترکیه ، به ضرورت حفظ امنیت اجتماعی اشاره کرده و بیان داشت: “از ساده ترین جنایات مانند سرقت تا جدی ترین جنایات مانند تروریسم، مبارزه با انواع تهدیدات جان و مال جامعه یکی از وظایف و ماموریت های اصلی دولت است. فقط از این طریق می توانیم مرزها، پرچم، قانون اساسی، قوانین و نهادهایمان را معنادار کنیم”.

حضور نیورهای نظامی ترکیه در شمال عراق

ترکیه طی روزهای گذشته اقدام به عملیات های گسترده امنیتی به منظور جلوگیری از حملات تروریستی کرده است و اکنون نیز نیروهای مسلح این کشور در شمال عراق برای مبارزه با گروه های جدایی طلب کرد مستقر شده اند. از طرفی دیگر، این کشور سعی دارد تا با کاهش جرایم سازمان یافته در داخل کشور، زمینه ساز افزایش و جذب سرمایه گذاری های خارجی گردد. حفظ امنیت داخلی در برابر تهدیدات سازمان یافته و کاهش تهدیدات اجتماعی از جمله مهمترین ماموریت های ابلاغی دولت اردوغان به پلیس است.

با تمام این وجود، گروه های سازمان یافته مافیایی فعالی در ترکیه وجود دارند که در بخش های مختلف این کشور از جمله به نهادهای مانند وزارت کشور، وزارت تجارت و حتی سازمان اطلاعات ملی این کشور نفوذ دارند. وجود برخی مافیاها و کارتل های مواد مخدر که در بعضی موارد در دستگاه های مهم ترکیه نفوذ کردند از جمله مهمترین نگرانی های مردم ترکیه است.

گروه های مافیایی در سیاست ترکیه

پیش از این، رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه، دولت مستقر این کشور را به همکاری با گروه های مافیایی محکوم کرد و حتی برخوردی بین اعضای نمایندگان حزب عدالت و توسعه با احزاب مخالف زمان سخنرانی وزیر کشور در مجلس بزرگ ترکیه صورت گرفت. در این جلسه یکی از نمایندگان مخالف دولت سوالی با عنوان اینکه چرا وزیر کشور با هواپیمای شخصی سرکرده یکی از مافیاها به سفر رفته است؟! باعث تشویش و برخورد بین نمایندگان شد.

بر این اساس، شاخص های اصلی امنیت داخلی ترکیه دارای ابعاد پیچیده بوده و به نوعی رفتار امنیتی این کشور بر اساس اصول سیاست های حزبی در راستای حفظ ساختار اصلی قدرت متمرکز سازمان دهی شده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.