ثبت امتیاز

مذاکرات روسیه و اوکراین / وزیر امور خارجه ترکیه در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ان تی وی این کشور از تلاش ها برای رسیدن به توافق در طی مذاکرات روسیه و اوکراین خبر داد.

iturkcenter.com

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه در پخش زنده شبکه ان تی وی، اظهارات انتقادی درباره جنگ روسیه و اوکراین کرد.

مذاکرات روسیه و اوکراین

اظهارات چاووش اوغلو به شرح زیر است:

چاووش اوغلو با بیان اینکه تلاش خواهند کرد تا سران دو کشور را دور هم جمع کنند، گفت: “مذاکرات بین هیئت های ما با طرفین ادامه دارد. با این حال با انتشار تصاویر جنایات غیرانسانی از مناطقی مانند بوچا و ایرپین که ما نیز آن را محکوم می کنیم، فضا را در مذاکرات تغییر داد.این جو منفی بر طرف اوکراینی تاثیر بسیار نامطلوبی گذاشت. اظهارات مختلفی از سوی فدراسیون روسیه در این زمینه وجود داشت، اما در نهایت این موضوع تاثیر منفی بر روند مثبت مذاکرات روسیه و اوکراین داشت”.  

چاووش اوغلو در مورد اینکه آیا دو رهبر با هم دیدار خواهند کرد یا خیر، گفت: “این بستگی به بله گفتن دو رهبر به ویژه پوتین دارد. با این حال پوتین هم به این دیدار “نه” نگفته است”.

ترکیه از زمان آغاز جنگ بین اوکراین و روسیه در تلاش بود تا همواره بتواند یک فضای سیاسی برای بیرون رفت از این وضعیت را ایجاد کند. با این حال ترکیه اقدامات روسیه را محکوم کرده و حتی در رای گیری سازمان ملل رای به اخراج روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل داده است.

پیش از این نیز، وزیر دفاع روسیه در گفت و گوی تلفنی با وزیر دفاع ملی ترکیه از فروش تسلیحات و پهپادهای بایراکتار ترکیه به اوکراین به شدت انتقاد کرده بود. با تمام این وجود، جنگ اوکراین آثار نامطلوبی بر اقتصاد ترکیه داشته است و این کشور در تلاش است تا راه حل خروج سریع بین طرف درگیر در همسایگی خود را پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.