افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه

ثبت امتیاز

سخنگوی شرکت دولتی گاز جمهوری آذربایجان از موافقت برای افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه در برابر کاهش واردات گاز توسط ترکیه از ایران خبر داد.

iturkcenter.com

صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه / ابراهیم احمد اوف، در شبکه اجتماعی خود به این موضوع اشاره کرد که با افزایش نیازمندی ترکیه به گاز، قرار شد که جمهوری آذربایجان این نیازمندی را طی افزایش صادرات و کاهش وابستگی ترکیه به گاز ایران انجام دهد.احمد اوف همچنین ابراز عقیده کرد که صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه ،کمک قابل توجهی به تقویت و توسعه دوستی و برادری آذربایجان و ترکیه خواهد کرد.  

قطعی گاز در ترکیه

پیش از این پرویز شهبازوف وزیر انرژی آذربایجان گفته بود که میدان شاه دنیز از سال 2007 تاکنون بیش از 85 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به بازار گاز ترکیه عرضه کرده است.در همین حال، سوکار (شرکت نفت و گاز دولتی جمهوری آذربایجان) پس از برنده شدن در مناقصه ذخیره ظرفیت گاز در خط لوله که توسط سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی (EPDK) در 26 ژانویه صادر شد، 4 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز به ترکیه در ماه فوریه عرضه خواهد کرد.

سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی در 26 ژانویه گفت که شرکت ملی خط لوله بوتاش در ماه آینده روزانه 5 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طریق خط لوله ترک استریم دریافت خواهد کرد.

ترکیه به دلیل مصرف بی سابقه گاز در شرایط آب و هوایی شدید سرد، نیاز به پاسخگویی به تقاضای رو به رشد گاز دارد. مصرف گاز طبیعی این کشور در 20 ژانویه به رکورد روزانه 290 میلیون متر مکعب رسید.در همان روز، ایران اعلام کرد که به دلیل نقص فنی در خط لوله اصلی، بین 21 تا 31 ژانویه گاز طبیعی به ترکیه ارسال نخواهد کرد.

از هفته گذشته، ترکیه قطع گاز در مناطق صنعتی و ایستگاه های برق گازسوز را برای اطمینان از جریان بی وقفه به خانوارها اجرا کرده است. وزارت انرژی و منابع طبیعی نیز قطع برق در بخش صنعتی را برای حداقل سه روز اعلام کرده است. ترکیه نزدیک به یک سوم برق خود را از طریق ایستگاه های گازی تولید می کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در 26 ژانویه گفت که جریان کامل گاز از ایران “تا 10 تا 15 روز دیگر” باز خواهد گشت. او در مصاحبه ای با شبکه خصوصی NTV گفت که صنعت انرژی را به صورت کنترل شده مصرف خواهد کرد.

در حال حاضر، جریان روزانه گاز به ترکیه حدود 270 میلیون مترمکعب است که از این میزان، 90 میلیون مترمکعب از خطوط لوله گاز ترک‌استریم و آبی استریم از روسیه انتقال می‌یابد. خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی (TANAP) روزانه 17.3 میلیون متر مکعب گاز آذربایجان را حمل می کند، در حالی که قرارداد بازار نقطه ای با آذربایجان 7 میلیون مترمکعب را پوشش می دهد.

تأسیسات ذخیره سازی گاز زیرزمینی این کشور حدود 45 میلیون مترمکعب را فراهم می کند. با این حال، بر اساس داده های بورس انرژی استانبول، ترکیه تا 18 ژانویه 1.2 میلیارد متر مکعب گاز در انبار داشت که 42 درصد کمتر از سال قبل است.این وزارتخانه ظرفیت باقیمانده را از طریق گاز طبیعی مایع (LNG) و تأسیسات LNG شناور خود تأمین می کند.

فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی در 24 ژانویه گفت که تمام نقاط ورودی گاز طبیعی، به استثنای ایران، با ظرفیت کامل کار می کنند.«بعضی از صنعتگران می خواستند چند روزی با ظرفیت کامل توقف کنند و سپس کار کنند. برخی از شرکت ها فرآیندهای پر انرژی مانند کوره ها دارند. ما باید گاز و برق را در حداقل سطح برای آنها تامین کنیم.»

بحران انرژی یکی از جدی ترین نگرانی های ترکیه در راستای توسعه این کشور است، چرا که وابستگی گازی این کشور باعث شده تا در معادلات منطقه ای با آسیب پذیری های جدی مواجه شود.

برای نمونه در خلال جنگ روسیه با اوکراین ما شاهد افزایش بهای گاز در اوج سرما بودیم و این عامل باعث شد تا ترکیه هزینه های زیادی را برای تامین گاز خود متقبل شود. از طرفی دیگر، ترکیه همواره نگران وابستگی انرژی به ایران و روسیه بوده و در تلاش است تا این وابستگی را به حداقل برساند.برای این منظور، ترکیه به شدت در تلاش است تا اکتشافات گازی را در آب های شرق مدیترانه تکمیل و فاز بهره برداری آنان را شروع کند. استراتژی که با جدیت در حال پیگیری و تا حدودی نتایج مطلوبی نیز برای ترکیه به همراه داشته است.

همچنین ببینید

مذاکرات روسیه و ترکیه

روسیه و تغییر ماهیت بازیگری ترکیه در سوریه

به نظر می رسد مواضع کرملین نسبت به میزان و چگونگی مداخله ترکیه در سوریه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.