ثبت امتیاز

وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانه ای، ادعاهای ایالات متحده آمریکا در خصوص شرایط حقوق بشری در این کشور را رد و آنان را بی پایه و اساس خواند.

iturkcenter.com

وزارت امور خارجه ترکیه به اتهامات بی اساس درباره ترکیه در گزارش حقوق بشر 2021 منتشر شده توسط وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: “ما ادعاهای بی اساس در مورد کشورمان را مایه تاسف می دانیم و آن را به طور کامل رد می کنیم.”

در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه این چنین آمده است:

“ما متاسف هستیم که ایالات متحده هنوز متوجه نبرد کشور ما علیه همه اشکال تروریسم، به ویژه PKK/YPG، FETO، DAESH و DHKP-C نشده است. این واقعیت که دروغ های FETO، عامل کودتای خائنانه 15 ژوئیه 2016، به طور گسترده در این گزارش پوشش داده شده است، نشان می دهد که علیرغم همه شواهد عینی که ارائه کرده ایم، این سازمان تروریستی که ایالات متحده از آن چشم پوشی کرده است، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

همچنین گنجاندن ادعاهایی در گزارش که وضعیت پ‌ک‌ک را به عنوان یک سازمان تروریستی نادیده می‌گیرد و از گفتمان‌های محافل مرتبط با تروریست‌ها حمایت می‌کند، غیرقابل قبول است. همانطور که در گزارش های قبلی تاکید کرده ایم، اراده کشورمان برای حفظ و توسعه حقوق بشر کامل است.همکاری ما با مکانیسم های بین المللی حقوق بشر، استراتژی اصلاحات قضایی 2019 و برنامه اقدام حقوق بشر 2021 تنها برخی از شاخص های عینی این اراده است.”

در نهایت وزارت خارجه ترکیه از آمریکا خواست که بر سوابق حقوق بشری خود تمرکز کند و به بهانه مبارزه با تروریسم به مشارکت با وابستگان سایر گروه های تروریستی پایان دهد.ترکیه قاطعانه به تلاش های خود برای حفاظت و توسعه حقوق شهروندان خود و میلیون ها نفری که میزبان این کشور هستند، ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه

افزایش تنش های بین ترکیه و ایالات متحده آمریکا از زمانی آغاز شده که گروه فتح الله گولن به دنبال ایجاد یک شبکه سیاسی در راستای قبضه قدرت در ترکیه بود. ایالات متحده آمریکا همواره از به قدرت رسیدن دولت های اسلام گرا در خاورمیانه نگران بوده و این رویکرد را به عنوان یک اصل سیاست خارجی خود پیگیری می کند.

یکی از مهمترین ابزارهای ایالات متحده آمریکا در این خصوص بهره گیری از سیاست های حقوق بشری است. ترکیه نیز به عنوان یکی از کشورهای اثر گذار در ژئوپلیتیک مهم جهان همواره در کانون این مقابله قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.