ثبت امتیاز

ترکیه و مصر توافق کردند تا گفت و گوهای طرفین را در زمینه های مورد علاقه ادامه و گسترش بدهند.

iturkcenter.com

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه در 8 سپتامبر پس از گفتگوهای طولانی دو روزه آشتی، ترکیه و مصر این دو کشور توافق کردند که به رایزنی های خود ادامه دهند تا تمایل آنها برای پیشرفت در زمینه های مورد علاقه تامین گردد. از طرفی دیگر، بر اساس این مذاکرات گام های بیشتر برای تسهیل عادی سازی روابط شان بردارند.

دور دوم رایزنی میان هیئت‌هایی به سرپرستی سادات اونال، معاون وزیر امور خارجه ترکیه و حمدی سناد لوزا، معاون وزیر امور خارجه جمهوری مصر در آنکارا برگزار شد. در روزهای 7-8 سپتامبر 2021، در این خصوص بیانیه ای کتبی انتشار یافت.در بخش های از این بیانیه آمده است: “آنها به مسائل دوجانبه و همچنین تعدادی از موضوعات منطقه ای از جمله وضعیت لیبی، سوریه، فلسطین و شرق مدیترانه پرداختند.”

قاهره و آنکارا در ماه‌های اخیر نشانه‌های مثبتی برای توسعه روابط متقابل از خود نشان داده‌اند و دیپلمات‌های ارشد ترکیه و مصر سه ماه پس از دور اول مذاکرات در قاهره، مذاکرات دو روزه‌ای را در آنکارا آغاز کردند. روابط دو کشور در اواسط سال 2013 پس از کودتای نظامی که توسط رئیس جمهور کنونی عبدالفتاح السیسی انجام شد، قطع گردید. در حالی که ترکیه به یکی از جدی ترین منتقدان سرنگونی محمد مرسی، اولین رئیس جمهور اسلام گرای تندرو مصر تبدیل شد.

رجب طیب اردوغان و محمد مرسی به ترتیب از راست به چپ

اولین رایزنی های سیاسی بین ترکیه و مصر در روزهای 5 و 6 مه در قاهره با بیانیه ای مشترک برگزار شد که از ادامه تلاش های متقابل برای آشتی خبر داد. در همین راستا مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی NTV گفت کشورش در حال برداشتن «گام‌های مثبت» برای بهبود روابط با مصر است.وی بیان کرد:” یک فرآیند برای این منظور راه اندازی شده است”. 

وزیر امور خارجه  ترکیه تصریح کرد: “اقدامات ملموس لازم در راستای نقشه راه در دوره آینده قابل انجام است. ما می توانیم مذاکرات را آغاز کرده و این توافق را انجام دهیم. اگر مصر این توافق را با ما انجام دهند، حوزه های بیشتری به دست خواهند آورد. اما ما حتی هنوز سفیری را در مصر تعیین نکرده‌ایم.” از طرفی دیگرچاووش اوغلو گفت: “هیچ دوستی یا دشمنی پایداری در روابط بین‌الملل وجود ندارد.”

وزیر امور خارجه همچنین احتمال توافق بر سر یک معامله دریایی با مصر در شرق دریای مدیترانه، مشابه آنچه با دولت طرابلس در اواخر سال 2019 انجام شد را مورد توجه قرار داد. این معامله دریایی برای ترکیه از اهمیت بسیار حیاتی برخوردار است. چرا که از بعد ژئوپلیتیکی و از بعد منابع عظیم گازی برای ترکیه به عنوان یک شاهرگ حیاتی عمل می کند و ترکیه در تلاش است تا با جلب نظر و افزایش روابط با مصر به این ظرفیت مهم ژئوپلیتکی دست پیدا کند.

با تمام این وجود، سوریه همچنان به عنوان یکی از مهمترین موانع ساختاری در شرق دریایی مدیترانه برای ترکیه محسوب می شود و این کشور به دنبال کاهش این خطر از طریق توسعه روابط با مصر است. بحثی که می تواند تغییرات اساسی در نظم سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ایجاد کند.

ایران با توجه به نفوذ خود در سوریه و نقش منطقه ای بایستی هوشیاری بسیار بالایی در راستای سیاست های آرام جلب همکاری در شرق مدیترانه را داشته باشد. چرا که ممکن است این روابط به نقطه ضعف ایران در منطقه تبدیل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.