وزیر خزانه داری ترکیه:همه چیز در ترکیه الحمدالله خوب است

ثبت امتیاز

نورالدین نباتی، وزیر خزانه داری و دارایی در نشست تجارت جهانی ITO سخنرانی کرد. نباتی با بیان اینکه واردات و صادرات بدون احتساب انرژی در ترکیه متعادل بوده است، گفت: “تورم به عنوان یک معضل جهانی مطرح شده است و با وجود جنگ، رکورد صادرات را شکستیم.”

iturkcenter.com

نباتی با بیان اینکه ترکیه دارای تنوع بازار قابل توجهی است و حوزه گردشگری یکی از منابع اصلی آن به شمار می رود”، اضافه کرد: “ورود گردشگران از روسیه و اوکراین بسیار بالاست که انتظار داریم همچنان افزایش یابد.” حوزه گردشگری یکی از بخش های مهم اقتصاد ترکیه را تشکیل می دهد که در دوران شیوع ویروس کووید-19 با مشکلات جدی روبرو شده بود. این در حالی است که با آغاز جنگ در اوکراین و سیل عظیم پناهندگان به ترکیه به عنوان بستری از مناسبات اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

ترکیه

ترکیه یکی از معدود کشورهای است که علارغم محکومیت حمله روسیه به اوکراین به کمپین تحریم روسیه نپیوست و از آنان به عنوان یکی از منابع درآمدی خود بهره برد.

در ادامه نورالدین نباتی وزیر خزانه داری و دارایی گفت: “بازخوردهایی که در نشست های واشنگتن دریافت کردیم حاکی از آن است که آنها نگاه بسیار مثبتی به ترکیه دارند و در دوره آتی ورود سرمایه به کشورمان افزایش خواهد یافت.”

نباتی در سخنرانی خود در نشست جهانی تجارت اتاق بازرگانی استانبول (ITO) گفت: “اتاق بازرگانی استانبول با بیش از 640 هزار عضو و 140 سال قدمت، کمک قابل توجهی به افزایش اثربخشی اقتصاد جهانی و سیاست جهانی در همه زمینه ها کرد و  پیشرفت های ترکیه در 20 سال گذشته چشمگیر بوده است.”

یکی از مهمترین اصل های اقتصاد ترکیه، جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش های خدماتی، صنعتی و عمرانی است که طی سالیان گذشته سیاست های اصلی دولت ترکیه در این راستا قرار داشته و سعی کرده است تا بیشترین منابع را از طریق حمایت های مختلف از کشورهای گوناگون جذب کند. این رویکرد تا جایی پیش رفته است که حتی احزاب مخالف دولت بارها از افول اقتدار ترکیه در برابر سرمایه گذار خارجی سخن گفته اند و آن را یک نوع وابستگی خطرناک ارزیابی کردند.  

همچنین ببینید

روابط آنکارا و قاهره

همه چیز درباره یک مصافحه جنجالی

مصر به عنوان سرزمینی کهن، همواره روابط مهمی با ساکنان آناتولی و تراس داشته است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.