ثبت امتیاز

خلبان جنگنده معروف اوکراینی معروف به روح کی یف طی عملیاتی در اثر هدف قرار گرفتن توسط جنگنده میگ- 29 روسی کشته شد

روح کی یف

خلبان جنگی اوکراینی معروف به شبح اوکراین که ادعا می شود، دهها جنگنده روسی را هدف قرار داده است، شب گذشته طی یک عملیات و مواجهه با یک جنگنده میگ-29 روسی ساقط شده و خلبان آن نیز کشته شد. نام این خلبان استیون تارابالکا بوده و 29 سال نیز سن داشت. هویت این خلبان پس از تایید رسمی توسط کی یف در اختیار مطبوعات قرار گرفت.

روح کی یف

. پیش از این خلبان جنگی اوکراینی، نشان عالی کی یف را تحت عنوان ستاره طلایی به خاطر شجاعت در جنگ کسب کرده بود.

تارابالکا، زمانی به یک افسانه اسرارآمیز تبدیل شد که دولت اوکراین خلبان ناشناس آن زمان را با سرنگونی شش جت روسی در روز اول جنگ مورد ستایش قرار داد و همواره از این خلبان و عملیات های وی به عنوان نماد مقاومت برابر ارتش روسیه استفاده می کرد.

مردم او را روح کیف می نامند و براساس ادعای مقامات نظامی اوکراین او برای هواپیماهای روسی به کابوس تبدیل شده بود. ارتش اوکراین از نماد این خلبان شعاری با این مضموم که ” سلام اشغالگر، من برای روحت می‌آیم” به دنبال ایجاد هراس در دل دشمن و امید برای نیروهای نظامی اوکراین ساخته بودند.

بسیاری از مردم در مورد واقعی بودن «شبح کی یف» تردید داشتند. زیرا که هویت او بطور محرمانه حفظ می‌شد، حتی برای خانواده او تا پیش از مرگ وی این موضوع آشکار نشده بود. 

پدر و مادر او، نهتالیا و ایون تارابالکا، بلافاصله پس از مرگش با خبرگزاری NPR  مصاحبه کردند با این حال آنها هیچ اشاره ای به وضعیت مخفی او نکردند و هیچ اشاره ای به اینکه می دانستند او در چه ماموریت هایی بوده است، هیچ گونه اظهار نظر یا صحبتی نداشتند.

اکنون پس از مرگ وی، قرار است عینک و کلاه وی در یک حراجی واقع در لندن به فروش برسد. مرگ شبح کی یف، بدون تردید نشان از وخامت اوضاع نظامی اوکراین در جنگ با روسیه دارد. جنگی که با نام غرب آغاز شد اما تلفات بسیار و غیر قابل جبرانی را بر اوکراین تحمیل کرده است.

پس از گذشت بیش از 2 ماه از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، اکنون شرایط نظامی در حال چرخش به نفع روسیه است. شرایطی که به نظر می رسد، روس ها به طور عمدی به دنبال طول دادن آن بوده تا بتوانند برخی از اقدامات جدید را به اجرا بگذارند.

علیرغم، هزینه های بسیار سنگین جنگ اوکراین برای روسیه به خصوص در حوزه تحریم های بین المللی و تلفات نظامی، این کشور همچنان مصمم برای ادامه جنگ است. با این حال، افزایش قیمت جهانی گاز و نفت باعث شده تا درآمدهای روسیه از این مورد افزایش یافته و وابستگی غرب به گاز روسیه بش از پیش نمایان گردد. 

این رخداد می تواند آسیب های جدی برای غرب به خصوص در حوزه مصارف عمومی گاز طبیعی و افزایش تورم به همراه داشته باشد. راهبردی که روسیه در تلاش است تا ضمن کسب درآمد و جبران خسارات ناشی از جنگ برای خود، نوعی تنبیه را نیز برای غرب در نظر داشته باشد.

روح کی یف

در این میان، ترکیه در تلاش است تا با بهره گیری از موقعیت ژئوپلیتیکی خود و ضمن بهره برداری از آن منافع جدیدی را تعریف کرده و در نهایت بتواند به عنوان یک رابط برای صدور گاز خاورمیانه به غرب ایفای نقش کند.

 رویکردی که در منطقه با موانع جدی از جمله موضع عربستان سعودی، ایران، قطر و حتی روسیه مواجه است. تلاش برای کاهش تنش ها با اسرائیل، مصر و عربستان در راستای همین چارچوب قابل تحلیل بوده و شرایط بسیار مبهمی را برای ترکیه ترسیم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.