ثبت امتیاز

چاووش اوغلو، روابط ترکیه با آمریکای لاتین فصل جدیدی از مناسبات بین المللی است. ترکیه از عضویت اکوادور در شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کند

روابط خارجی ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه، در مقاله ای با عنوان “ترکیه و اکوادور: جدایی جغرافیا، نزدیکی منافع و ارزش ها” بر لزوم توسعه روابط بین دو کشور اشاره کرده و اکوادور را یک بستر جدید روابط دور در عمق آمریکای لاتین ارزیابی کرد. وی اشاره داشته است که حضور ترکیه در آمریکای لاتین بسیار مهم بوده و اکوادور به عنوان یک کشور مهم و پذیرفته شده در دنیا می تواند شریک راهبردی مهمی برای ترکیه محسوب گردد.

روابط خارجی ترکیه

در ادامه چاووش اغلو، از حمایت تمام قد ترکیه برای عضویت اکوادور در شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

چاووش اوغلو با ابراز خرسندی از حضور در اکوادور گفت: “سفر من به کیتو از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این اولین سفر رسمی وزیر خارجه ترکیه است و حضور در چنین کشور دوستی بسیار امیدوار کننده است”.

 چاووش اوغلو با اشاره به سیاست کمک های اجتماعی ترکیه برای آمریکای لاتین گفت: “هدف ما تعمیق و تنوع بخشیدن به روابط خود با همه کشورهای منطقه به منظور تحقق ظرفیت های همکاری بزرگ بود. ما در دنیای جهانی زندگی می کنیم که جغرافیا دیگر نمی تواند آن را حفظ کند. آنچه به عنوان یک سیاست کمک اجتماعی آغاز شد، اکنون در امور خارجی است.”

روابط خارجی ترکیه

وزرای امور خارجه ترکیه و اکوادور

چاووش اوغلو با اشاره به حضور ترکیه در آمریکای لاتین از طریق افزایش تعداد سفارتخانه ها در منطقه، خدمات تیکا و پروازهای خطوط هوایی ترکیه (THY)، گفت: “حجم تجارت ترکیه با آمریکای لاتین 15 برابر شد و از مرز 15 میلیارد دلار گذشت.”

چاووش اوغلو، بیان کرد: “ما روابط خود را با این منطقه به سطحی رسانده‌ایم و بر پایه‌های محکمی گذاشته‌ایم. ما اکنون آماده ایم گفت‌وگوی سیاسی گسترده‌تر، همکاری‌های اقتصادی بیشتر و روابط فرهنگی نزدیک‌تر داشته هستیم و تلاش می کنیم تا عمق راهبردی خود را در نقاط مختلف جهان توسعه بدهیم و این روابط نیز می‌تواند برای اکوادور ثبات بیشتری به همراه داشته باشد.”

 وی در ادامه بیان داشت: “روابط دیپلماتیک ما به سال 1950 باز می گردد و زمانی که اکوادور سفارت خود را در آنکارا در سال 2009 افتتاح کرد و ترکیه در سال 2012 در کیتو سفارت خود را افتتاح کرد، این ارتباطات اکنون شتاب خاصی پیدا کرده است.

 سپس، ما راه درازی را در تعمیق روابط خود در همه زمینه ها بر اساس منافع مشترک، احترام متقابل و دیدگاه مشترک پیموده ایم. به همین منظور، سفر امروز به اکوادور، تجارت و سرمایه گذاری، همکاری فرهنگی، آموزش، انرژی و کشاورزی امیدوارم اتحادیه راه را باز کند.”

ترکیه سعی دارد با گسترش روابط خود در مناطق مهم جهان به خصوص آمریکای لاتین سطح جدیدی از مناسبات جهانی را برای خود تعریف کند. برقراری ارتباط با کشورهای که می توانند در آینده در سطوح مختلف سازمان های بین المللی اثر بگذراند از جمله استراتژی های جلب حمایت ترکیه محسوب می گردد.

از طرفی دیگر، پیام بستن آسمان ترکیه بر روی پروازهای روسیه به شمال سوریه از دیگر اتفاقات این سفر بود که در نوع خود بی نظیر و مهم ارزیابی می گردد. اعلام این ممنوعیت در بوران جنگ اوکراین و روسیه پیام های مهم بین المللی را به همراه دارد. 

ابتدا اینکه نوعی گرایش ترکیه به غرب و جلب حمایت های بین المللی برای مقابله با روسیه را به تصویر می کشد و از دیگری اینکه، ترکیه به دنبال بهره گیری از موقعیت ژئوپلیتیکی خود جهت کسب منافع است. 

منافعی که بایستی با ارائه امتیازات جدید روسیه و وابستگی غرب همراه باشد. با این حال تمایل ترکیه برای پیوستن به غرب و همراهی با این کشورها یکی از اصولی است که این کشور در کانون پیوستن به اتحادیه اروپا آن را پیگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.