ثبت امتیاز

روسیه طی یک اقدام از پیش اعلام نشده پایگاه های نظامی خود را در سوریه تخلیه و این مراکز نظامی را در اختیار مستشاران نظامی ایرانی مستقر در سوریه قرار داد.

واگذاری پایگاه های روسیه

با افزایش ابعاد جدید جنگ روسیه در اوکراین، این کشور اقدام به تخلیه مهمترین پایگاه های خود در سوریه کرده و نیروهای ایرانی کنترل این مراکز نظامی را در اختیار گرفتند. پیش از این، دو پیش بشار اسد طی یک سفر از پیش اعلام نشده به ایران آمده و با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی ایران به خصوص مقام معظم رهبری دیدار داشتند. به نظر می رسد که در این ملاقات ابعاد و روند استقرار نیروهای ایرانی در قالب مستشار و مشاوران نظامی برای جایگزینی ارتش روسیه مورد بررسی قرار گرفته است.

واگذاری پایگاهای روسیه

با آغاز جنگ داخلی و گسترش قلمرو دولت اسلامی شام و عراق (داعش) در عراق و سوریه نیروهای نظامی ایران در قالب مشاوران نظامی و آموزشی در سوریه مستقر شده و حتی برخی از مهمترین عملیات های آزادسازی مناطق تحت کنترل تروریست ها را بر عهده داشتند.

 با استقرار نیروهای روسی و ایرانی در کنار ارتش سوریه یک هماهنگی قابل توجهی در سطح منطقه بین آنان صورت گرفت و موفقیت های تعیین کننده ای در غلبه بر تروریست ها حاصل گردید.

واگذاری پایگاهای روسیه

با افزایش سطح درگیری در جنگ اوکراین اکنون روسیه در حال تخلیه های پایگاه های نظامی خود در سوریه بوده و این مراکز در اختیار نیروهای نظامی ایران به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می گیرد.

پیش از این ترکیه طی اقدامی تردد پروازهای نظامی و غیر نظامی روسیه را به سوریه از آسمان خود ممنون کرده بود. این اقدام در راستای تعهد روسیه برای خروج نظامی از شمال سوریه صورت پذیرفته بود.

با استقرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شمال سوریه بر اساس توافقات نظامی بین دو کشور، شرایط جدیدی در نظم امنیتی منطقه ایجاد خواهد شد. در این خصوص مهمترین کشورهای که دارای نقش متقابل هستند به طور مشخص ترکیه و اسرائیل می باشند.

بدون شک این یک تهدید جدی برای اسرائیل خواهد بود و به نظر می رسد که این رژیم در یک بحران جدید امنیتی فرو خواهد رفت. امکان افزایش سطح عملیاتی ایران علیه مواضع رژیم اسرائیل و پاسخ های کوبنده ایران در صورت هرگونه ماجراجویی این رژیم نسبت به ایران ابتدایی  ترین شرایط متصور است.

 

از طرفی دیگر؛ حضور نیروهای مسلح ایران در پایگاه های شمال سوریه، روابط جدید امنیتی با ترکیه را تعریف خواهد کرد. حضور ارتش ترکیه در شمال سوریه و مجموعه عملیات های نظامی این کشور علیه مواضع کردهای جدایی طلب با حضور ایران در این مناطق باعث شکل گیری نظم جدید امنیتی می شود. بدون تردید روابط امنیتی و نظامی ایران با ترکیه در سطح بالایی قرار داشته و این دو کشور پیرامون مبارزه با  تروریسم به خصوص نیروهای پ.ک.ک همکاری بسیار نزدیک و تنگاتنگ نظامی و اطلاعاتی دارند. 

با تمام این وجود حضور ایران در شمال سوریه نیازمند باز تعریف روابط جدید بین دو کشور در خصوص مناطق تحت امر هستند و این همکاری می تواند پایه های اصلی توسعه روابط و وابستگی متقابل دو کشور باشد که بدون شک منافع دوجانبه را تضمین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.