ثبت امتیاز

با آزاد اسلامی قیمت ها در ایران و افرایش قیمت های کالاهای اساسی موجی از نگرانی در دل خانوار ایران شکل گرفته است.

آزاد سازی قیمت ها در ایران

حذف ارز ترجیحی( موسوم به ۴۲۰۰ تومانی) از کالاهای اساسی باعث افزایش برخی از اقلام اساسی در داخل ایران شده است. اگر چه براساس گفته های دولت مستقر، این روند کاملا کنترل شده و براساس برنامه ریزی دقیقی در حال انجام است، با این حال شرایط میدانی و گفت و شنود بازار نشان دهنده افزایش سطح سرسام آوری از تورم در تمامی کالاهای مصرفی و سرمایه ای در ایران خواهد بود. مقامات اقتصادی دولت ۱۳ بیان کردند که این اقدام یک جراحی اقتصادی با هدف رفع ناعدالتی در توزیع ثروت کشور بوده و هدف از این اقدام افزایش قدرت خرید و ایجاد رفاه پایدار در بدنه اجتماعی همین طور حمایت از لایه های مستضعف جامعه است.

از طرفی دیگر، وزیر کشور دیروز در یک نشست مطبوعاتی اذعان کرد که هیچ افزایشی در قیمت کالای هیچ یک از اجناس به جز کالاهای که اعلام شده وجود نخواهد داشت.

مهمترین اقلامی که امروز با آزاد سازی روبرو بودند شامل؛ روغن، مرغ، تخم مرغ، نان، بیسکویت ها، گوشت، نوشیدنی ها، شکر و در برخی موارد هزینه های که پیش از این نیز در حوزه خدمات به شهروندان افزایش یافته بود شامل؛ آب، برق، گاز، اینترنت هستند. 

اگر چه افزایش قیمت تنها تا این لحظه بر این کالا ها و موارد ذکر شدهصورت گرفته است، اما بدون ترديد تورم ناشی از آن دیگر اقلام مصرفی، سرمایه ای همین طور هزینه خدمات را به صورت مستقیم و غیر مستقیم مانند شیرینی جات، اغذیه، رستوان ها، هتل ها و اصناف خدماتی را نیز با افزایش چند برابری قیمت ها مواجه خواهد ساخت.

روشن است که این آزاد سازی قیمت ها فارغ از خود کالای مورد توجه به ابعاد دیگر بر روی اصناف اثر گذاشته و علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم و کاهش سطح رفاه جامعه به آسیب پذیری اصناف دیگر انجامیده و می تواند تبعات بسیار نگران کننده ای را در حوزه اشتغال و کسب و کارهای خدماتی و کوچک بوجود آورد.

بدون شک، این موارد بر شبکه ای از نارضایتی ها و فشارهای اجتماعی انجامیده و در نهایت می تواند بزهکاری اجتماعی و رفتارهای نامطلوب شهروندان را در جامعه نهادینه کرده و فساد باعث گردد که این خود نیز فشار مضاعفی را بر قوه قضائیه تحمیل خواهد کرد.

One thought on “افزایش نگرانی ها از آزاد سازی قیمت ها در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.