ثبت امتیاز

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود بر علاقمندی این کشور برای مذاکره مستقیم با ایران خبر داد.

مذاکره مستقیم آمریکا با ایران

بر اساس گفته های سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، موضوع مذاکره هسته ای قدرت های بزرگ با ایران همچنان بدون هیچ نتیجه گیری متوقف شده است. به گونه ای که در آخرین مباحث طرفین برای بررسی بیشتر مذاکرات را ترک کردند و همچنان این روند به صورت معلق باقی مانده است. پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا بارها درخواست مذاکرات مستقیم با جمهوری اسلامی ایران را داده بود. با این حال، پس از خروج یک طرفه آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ، سطح روابط و ارتباط مستقیم بین ایران و آمریکا پایان یافت

مذاکره مستقیم آمریکا با ایران

جمهوری اسلامی ایران بر این موضوع پافشاری می کند که واشنگتن از چارچوب توافق خارج شده و در اثر این رخداد هزینه های قابل توجهی به جمهوری اسلامی ایران وارد شده است و این هزینه های ناشی از اعمال تحریم های جدید در چارچوب “فشار حداکثری” مانع اصلی بر سر روند جدید مذاکرات و توافق بشمار می رود.

پیش از این ایران و قدرت های بزرگ پس از پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ تلاش بسیاری برای احیای این توافق مهم بین المللی را کردند. با این حال با تغییر دولت در جمهوری اسلامی ایران شرایط مذاکرات و نوع نگاه به این موضوع تغییر پیدا کرده و این روند با فراز و نشیب های زیادی همراه است.

 یکی از مهمترین موضوعات که در ساختار مذاکراتی وجود دارد و به نوعی از سوی افراد مطلع به‌عنوان مانع اصلی توافق محسوب می شود، باقی ماندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست تحریم و تروریستی ایالات متحده آمریکا است. موضوعی که بدون تردید ایران آن را نپذیرفته و همچنان به عنوان یکی از مسائل مهم در جریان مذاکرات مطرح است.

هدف اصلی غرب از نگهداشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریمی تحت تاثیر قراردادن رفتار منطقه ای ایران است. به طوریکه غرب در تلاش است تا در دورنمای کنترل رفتار ایران بتواند با توجه به رگه های تحریمی رفتار و سیاست های منطقه ای و بین المللی ایران را کنترل و هدایت کند.

از طرفی دیگر، آغاز جنگ روسیه با اوکراین فصل جدیدی از مناسبات بین‌المللی را گشوده و نوعی گسست در درون ساختار قدرت های بزرگ مذاکره کننده نیز ایجاد کرده است. تنش بین روسیه و با غرب به طور مشخص به موضوعات بسیاری تسری پیدا کرده است که یکی از این موضوعات نیز توافق هسته ای ایران است. استراتژی های مقابله در حوزه های ژئوپولیتیکی از حمله بحران انرژی در غرب موضوعی دیگر است که بر روند مذاکرات و نوع تعاملات بین ایران با غرب نیز اثر گذاشته است. 

بنابراین، ایران در یک روند پیچیده از مذاکرات قرار گرفته است و به احتمال زیاد نوع رویکرد در این ساخت جدید مناسبات بین الملی دچار تغییر خواهد شد. شکل گیری بلوک شرق و پیوستن ایران به این بلوک به عنوان جریان ساختار شکنانه موضوعی بسیار مهم است که به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران درحال پرداختن و رصد این روند برای حوزه سیاست خارجی خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.