ثبت امتیاز

با گذشت بیش از ۲ ماه جنگ بین اوکراین و روسیه که باعث افزایش ناگهانی قیمت انرژی در جهان شده بود، اکنون روند ریزشی قیمت انرژی در جهان شروع شده است. این در حالی است که انتقال گاز روسیه در برخی از موارد مانند مسیر اوکراین مسدود شده است.

سقوط قیمت جهانی نفت

کاهش ناگهانی قیمت نفت در بازارهای مالی توام با کاهش قیمت طلا و رمز ارزها نیز بوده است. رخدادی که معمولا بسیار نادر است و معمولا رابطه بین قیمت طلا و نفت برعکس بوده و کاهش قیمت رمز ارزها توام با افزایش قیمت طلا است. اینکه دقیقا چه رخدادی در حوزه مناسبات مالی رخداده است هنوز مشخص نیست اما بدون ترديد تصمیم عضویت فنلاند در پیمان آتلانتیک شمالی می تواند یکی از دلایل و زمینه های آن باشد. چرا که با این تصمیم مقامات فنلاند، معاون نخست وزیر روسیه کشورهای غربی را تهدید به آغاز جنگ تمام عیار اتمی کرده است‌.

سقوط قیمت جهانی نفت

تصمیم به آغاز جنگ تمام عیار به معنای نابودی و آسیب پذیری بشریت است که با اتفاقات جدید در میدان جنگ همچنین رویکردهای کشورهای غرب و تهدید روسیه به جنگ اتمی قوت گرفته است.

لذا، این فضای روانی باعث سقوط جریان های مالی در دنیا شده و بدون شک اثرات اجتناب ناپذیری بر مناسبات اقتصاد بین المللی و آسیب پذیری کشورهای ضعیف خواهد داشت. به گونه ای که امکان دارد غالب کشورهای وابسته به نفت احتمال مواجهه با بحران کسری بودجه قرار دارند.

در این میان جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به نوع وابستگی اقتصادی به نفت، بایستی دقت بسیار زیادی را در روند و جریانات اقتصادی داخلی در پیش بگیرد. چرا که هرگونه کسری بودجه در تامین مالی یارانه ها یا تامین کالاهای اساسی باعث شکل گیری و افزایش چاپ پول و تورم غیر قابل مهار خواهد شد که با توجه به روند جراحی بزرگ اقتصادی دقت عمل بسیار و در عین حال ظرافت زیادی را نیاز دارد.

 چرا که کوچکترین اشتباه در این مسیر زمینه ساز تبعات جبران ناپذیر و بحران های عظیم اجتماعی خواهد شد. بنابراین، بررسی دقیق روند تامین مالی پرداخت یارانه ها و درآمد دولت بسیار مهم بوده و هرگونه بهم خوردن این تعادل می تواند باعث مرگ بیمار در حال جراحی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.