ثبت امتیاز

کشورهای اروپای در خصوص بسته تحریمی نفتی روسیه نتوانستند به اجماع برسند.

ناتوانی اتحادیه اروپا در تحریم نفتی روسیه

جوزف بورل، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا در پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا که در بروکسل برگزار شد، بیانیه ای را برای مطبوعات ارائه کرد. بورل با بیان اینکه در حال برنامه ریزی برای حمایت از اقتصاد اوکراین با اقدامات مختلف از جمله آزادسازی تجارت و تسهیل حمل و نقل در جنگ روسیه و اوکراین هستند، گفت: “باید به اوکراین در تولید و صادرات غلات و گندم کمک کنیم.”

ناتوانی اتحادیه اروپا در تحریم نفتی روسیه

این درحالی است که جهان از کاهش روند تولید و صادرات گندم در اوکراین به شدت در حال آسیب پذیری بوده و عمده کشورهای مصرف کننده آرد به شدت آسیب دیده اند. در این میان خود کشورهای اروپایی نیز با مشکلات عدیده غذایی روبرو شدند. پیش از این حتی ایالات متحده آمریکا نیز از کمبود شیر خشک در این کشور خبر داده بود.

بورل اظهار داشت که انبارهای غلات اوکراین پر است و محصولات باید فورا ارسال شوند تا این انبارها محصول جدید را دریافت کنند.

 

بورل با بیان اینکه اتحادیه اروپا در تلاش است تا با جاده‌ها و قطارهای جدید به اوکراین در صادرات محصولات کشاورزی کمک کند. یکی از مهمترین برنامه ریزی ها برای کمک به اوکراین خارج کردن بنادر حساس این کشور از جمله رفع محاصره بندر اودسا است که تا این لحظه محقق نشده و ارتش روسیه به دنبال تصرف کامل این بندر می باشد.

بورل اظهار داشت که افتتاح بندر مذکور کافی نبوده و امکان پهلوگیری کشتی ها بدون انجام کار جامع مین زدایی در منطقه وجود ندارد. 

بورل با بیان اینکه ناتوانی اوکراین در صادرات گندم خود بر زندگی روزمره مردم آفریقا تأثیر منفی می‌گذارد، بیان کرد: “تحریم‌های اعمال‌شده مسئول این وضعیت نیست و تحریم‌ها صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای ثالث را ممنوع نمی‌کند.”

 

بورل به این نکته توجه کرد که امنیت غذایی و قیمت انرژی در نشست‌های G-20 و اتحادیه آفریقا در دستور کار قرار خواهد گرفت و تاکید کرد که جنگ روسیه مسئول این امر است. تا زمانی که هزینه تهاجم غیرقابل تحمل شود، به تحریم روسیه ادامه داده خواهد شد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه مذاکرات درباره بسته تحریمی ششم ادامه دارد، گفت ” متأسفانه امروز امکان توافق برای نهایی کردن بسته ششم تحریم‌ها وجود نداشت، این موضوع همچنان در سطح سفیران مورد بحث قرار خواهد گرفت.”

به نظر می رسد که اتحادیه اروپا در یک شرایط بسیار نامطلوبی قرار گرفته است و جنگ اوکراین باعث شده تا نگرانی های این اتحادیه در ابعاد مختلف به خصوص آسیب پذیری اعضای اتحادیه افزایش پیدا کند.

ناتوانی اتحادیه اروپا در تحریم نفتی روسیه

بر اساس پیش نویس تحریمی از سوی اتحادیه اروپا، افسران عالی رتبه و برخی افراد درگیر در جنگ روسیه و اوکراین به فهرست تحریم‌ها اضافه شدند، بزرگترین بانک روسیه، Sberbank، و 2 بانک دیگر از سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت حذف شدند و ممنوعیت نقل و انتقال برای آن اعمال شد. 

3 کانال متعلق به دولت روسیه، قطع دسترسی روسیه به خدمات مشاوره، قطع تدریجی عرضه نفت خام از روسیه در مدت 6 ماه و حذف تدریجی محصولات پالایش شده تا پایان سال از دیگر موارد در لیست تحریمی اتحادیه اروپا است که باعث شده تا این اتحادیه به دنبال فشار مضاعف علیه روسیه باشد.

 

ناتوانی اتحادیه اروپا در تحریم نفتی روسیه

کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل مخالفت برخی از کشورهای عضو، تغییراتی در محتوای بسته تحریمی ایجاد کرد و به  کشورهای از جمله مجارستان، اسلواکی و چک یک مهلت اضافی برای واردات نفت از روسیه داده شد. با وجود این امتیازات، مجارستان هنوز نمی تواند متقاعد شود و آسیب پذیری این کشور به گونه ای است که بدون تردید متحمل فشارها و برخی مشکلات جدی داخلی خواهد شد.

ناتوانی اتحادیه اروپا در تحریم نفتی روسیه

از طرفی دیگر، برای اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا، رای وحدت رویه کشورهای عضو لازم است و در صورت مخالفت برخی از اعضا این روند با اخلال مواجه شده و در نهایت نمی تواند نتیجه ای در بر داشته باشد.

با آغاز جنگ روسیه و اوکراین، اتحادیه اروپا و غرب در تلاش بودند تا با اعمال فشارهای مختلف و تحریم مانعی بر تداوم آن شوند. 

با تمام این وجود، اقدامات متقابل روسیه به خصوص در کنترل جریان انرژی به غرب و همیم طور ایجاد تحریم های برای صادرات مواد غذایی و نفت منجر به ایجاد مشکلات اساسی برای غرب به خصوص اتحادیه اروپا شده است. 

بر این اساس، اتحادیه اروپا در خصوص بسته تحریمی جدید علیه روسیه با نوعی شکاف و سردرگمی مواجه شده است و این روند می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای این اتحادیه به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.