تورم ترکیه در مرز 70 درصد


Warning: Undefined array key "tie_hide_meta" in /home/iturkcen/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/iturkcen/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3
ثبت امتیاز

تورم در ترکیه به مرز 70 درصد رسید. افزایش بی سابقه قیمت ها در این کشور سرآغاز تنش های سیاسی است.

تورم در ترکیه

بر اساس اعلام رسمی مرکز آمار ترکیه، تورم این کشور به 69.97 درصد تا تاریخ 4/2022 رسیده است. این تورم در تاریخ معاصر ترکیه بی سابقه بوده و بدون تردید ابعاد اجتماعی و سیاسی بسیاری را می تواند به همراه داشته باشد.

تورم در ترکیه
تورم در ترکیه

بر اساس داده های شکل 1، به خوبی نشان دهنده روند صعودی تورم در ترکیه است و این روند با شیب های مختلفی روبرو شده است. یکی از مهمترین زمینه های افزایش تورم در ترکیه پس از سال های 2021 نوع رویکرد سیاست خارجی این کشور است. 

به گونه ای که ترکیه با اتخاذ سیاست خارجی هژمونیک مشکلات جدیدی بر سر راه ترکیه ایجاد کرده و این نوع تنش ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر تحولات اقتصادی از جمله کاهش ارزش پول ملی اثر گذاشته است. 

به طور مشخص تخاصم ایالات متحده آمریکا با ترکیه به خصوص حمایت گسترده از گروه های جدایی طلب پ.ک.ک باعث شکل گیری این مشکلات نیز شده است. به همین ترتیب دولت های دموکراتیک اروپایی تحلیل اقتدار گرایی از روند سیاسی در ترکیه دارند و آنان بر این اعتقاد هستند رجب طیب اردوغان در حال تبدیل شده به یک دیکتاتور در منطقه است.

از طرفی دیگر، آغاز جنگ اوکراین که با افزایش بهای انرژی و کاهش محصولات غذایی همراه بوده، تاثیر مستقیم بر این کشور مصرف کننده انرژی از لحاظ مصارف خانگی و صنعتی داشته است. 

این در حالی است که دولت مستقر ترکیه بر اساس سیاست صادرات حداکثری مانع از افزایش بهره های بانکی شده و در نهایت حجم نقدینگی بالای را در اختیار جامعه قرار داده است که بیشتر برای انباشت سرمایه مصرف شده و کمتر بر اساس شرایط اقتصاد بین‌المللی به سمت تولید حرکت کرده است.

 

بر اساس شکل شماره 2، تورم حمل و نقل به دلیل افزایش بالای قیمت انرژی در ترکیه در بالاترین مقدار قرار گرفته است. این افزایش قیمت انرژی میزان بهره گیری از صنعت خودرو سازی در ترکیه را نیز با اخلال مواجه کرده است و عملا در حال وارد کردن آسیب ها به صنایع خودرو سازی است. 

نکته مهم این است که صنعت خودرو سازی ترکیه یکی از مهمترین بخش های اقتصادی این کشور بوده و در صورت کاهش تولیدات و فروش بر اقتصاد کلان این کشور تاثیر مستقیم دارد.

افزایش قیمت صنایع غذایی که در رتبه دوم قرار دارد، این حجم عظیم افزایش قیمت مواد غذایی فشار بسیار مضاعفی را بر بدنه اجتماعی و مصرفی ترکیه وارد کرده است. 

به طور مشخص افزایش هزینه های غذایی یکی از دلایل اصلی در کاهش محبوبیت حزب عدالت و توسعه در این کشور بشمار می رود. تورم لواز خانگی و هزینه رستوران ها به ترتیب در دیگر مراتب تورمی ترکیه قرار گرفته است.

 این نوع افزایش سرسام آور قمیت ها در ترکیه که به سطح 70 درصد رسیده است، باعث افزایش فشار بسیار بالای بر بدنه اجتماعی شده و حتی روند شهروندی در این کشور را بامشکلات جدی روبرو کرده است.

 کاهش سطح توریسم و بالطبع افزایش هزینه های مردمی یکی از اصلی ترین شعارهای احزاب مخالف حزب حاکم در ترکیه محسوب می گردد. پیش از این، تورم و افزایش قیمت ها که توام با آسیب پذیری جدی کشور ترکیه همراه می شود از سوی مخالفین کمتر پذیرفته می‌شد و حتی برخی از کودتاهای ترکیه ناشی از این سطح از نارضایتی ارزیابی می گردید.

اکنون حزب عدالت و توسعه ترکیه در حال تجربه مشکلات بسیار جدی در حوزه اقتصاد داخلی و رویکرد سیاست خارجی تجربه است. برخی از تحلیل گران بر این باور هستند که ترکیه در حال تولید یک بحران جدید برای تغییر ساختار و توسعه قدرت دولتی شخص رجب طیب اردوغان است.

 نظریه ای که به نظر می رسد کمتر با واقعیت همراه باشد، اما بدون تردید رقابت های سیاسی یکی از اصلی ترین چالش های سیاسی در ترکیه است که گاهش با ابعاد بسیار مبهم و پیچیده همراه است. پیچیدگی های که امروز بیش از پیش شکاف بین دولت و ملت  در این کشور را ایجاد کرده و افزایش نگرانی های اجتماعی ترکیه را به همراه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.