ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان باردیگر اعلام که ترکیه مانع از پیوستن فنلاند و سوئد به اتحاد نظامی ناتو خواهد شد.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

با اعلام رسمی مقامات فنلاند و سوئد به منظور پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، رئیس جمهور ترکیه بار دیگر اعلام کرد که این کشور مانع از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو خواهد شد. رجب طیب اردوغان، دلیل اصلی این تصمیم را حمایت این دو کشور از گروه های تروریستی منطقه ای به خصوص اعضای اصلی پ.ک.ک و گروه فتح الله گولن بیان کرد.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

ترکیه همواره از کشورهای اروپایی که پناهگاه اصلی گروهک های تروریستی بودند انتقاد شدید کرده است. کشورهای از قبیل فنلاند و سوئد به عنوان بستر اصلی مخالفین و منتقدان کشورهای خاورمیانه نیز هستند و ترکیه با این اقدام به خوبی نشان می دهد که حمایت از مخالفین کشورهای قدرتمند چه تبعات سختی می تواند برای این کشورها داشته باشد.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

از طرفی دیگر، رجب طیب اردوغان یکی دیگر از علت‌های مخالفت خود با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را اعمال تحریم ها از سوی این کشورها بیان کرد.

 زمانی که ترکیه عملیات نظامی خود را در شمال سوریه با هدف پاکسازی تروریست ها آغاز کرد، برخی از کشورهای اروپایی از جمله فنلاند و سوئد اقدام به تحریم ترکیه در مخالفت با این اقدام کردند. 

این نوع از تحریم ها یکی از موضوعات اصلی و موانع جدی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز بشمار می‌روند. اکنون ترکیه بیان دارد که مخالف پیوستن این دو کشور به ناتو بوده و بدون شک این روند را مسدود خواهد کرد.

پیش از این، مقامات فنلاند و سوئد در برابر مخالفت ترکیه اعلام کردند که هیاتی را برای مذاکره با ترکیه اعزام خواهد شد تا این مسائل برطرف گردند. رجب طیب اردوغان در سخنان دیروز خود گفت که ترکیه هیچ هیاتی را برای مذاکره در این خصوص نخواهد پذیرفت و بایستی این دو کشور که به پناهگاه تروریست ها تبدیل شدند تنبیه شوند.

در راستای همین موضوع امروز چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه یا استولتینبرگ دبیرکل ناتو تلفنی صحبت کردند و دبیر کل ناتو بیان داشته است که نگرانی های ترکیه در این خصوص به طور جدی مد نظر خواهد بود و بدون تردید ناتو بستری برای کشورهای حامی تروریسم نخواهد بود. 

در این گفت و گو وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرده است که ترکیه مخالف توسعه ناتو نیست و صرفا نگران افزایش اقدامات تروریستی گروه های تحت حمایت برخی از اعضای این اتحاد نظامی است.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

گروه های کردی جدایی طلب موسوم به پ.ک.ک از جمله دشمنان مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه بشمار می روند و این دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم همواره عملیات های گسترده ای را علیه این جریان در منطقه انجام می دهند. به طور مشخص محل استقرار این گروه ها در شمال عراق و سوریه قرار دارد. هفته پیش نیز جمهوری اسلاتمی ایران در راستای مبارزه با تروریسم عملیات نظامی گسترده ای علیه مواضع این گروه ها در شمال عراق و اربیل انجام داد.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

ترکیه نیز به صورت مداوم مجموعه ای از عملیات های نظامی را در مقابله با این گروه ها در منطقه انجام می دهد. یکی از اصلی ترین حامیان این گروه های تروریستی در منطقه رژیم صهیونیستی و ایالات متحده آمریکا است 

به طور مشخص سران این گروه های تروریستی در کشورهای اروپایی اسکان دارند و از این طریق و با همکاری به واسطه سرویس های اطلاعاتی این کشورها اقدام به هدایت و عملیات در کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه    می کنند. 

در نتیجه ایجاد اخلال در فرآیند پیوستن فنلاند و و سوئد به ناتو می تواند این رخداد را یکی از آسیب های جدی بر اتحادیه اروپا ارزیابی کرد و بدون تردید این باعث افزایش تحرکات روس ها در این کشور ها با هدف تغییر در ساختار سیاسی خواهد شد.

 به گونه ای که روسیه روز گذشته پس اعلام این خبر از سوی مقامات این دو کشور با هدف تصمیم جدی برای پیوستن به ناتو، سلاح های استراتژیک و هسته ای را در مرز و حاشیه دریای بالکان مستقر کرده است که تهدید بسیار جدی علیه تمامیت ارضی این کشورها به شمار می رود. 

به همین ترتیب به احتمال زیاد، ترکیه به منظور رضایت خود برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، خواستار تحویل یا اخراج سران گروه های تروریستی در خاک این کشورها خواهد شد.

مانع اصلی پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

 ترکیه در این میان سه رویکرد اصلی فشار به اتحادیه اروپا برای پیوستن این کشور به اتحادیه و از طرفی دیگر حذف مخالفان خود در کشورهای اروپایی با هدف تثبیت قدرت و در نهایت هماهنگی با روسیه برای کسب امتیازات بیشتر اقتصادی و نظامی ناشی از شرایط روسیه در جنگ را در دستور کار خود دارد.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.