اقتصاد رو به رشد مسکن در ترکیه

ثبت امتیاز

با نزدیک شدن تورم در ترکیه به مرز 70 درصد، قیمت مسکن در این کشور به متری 8250 لیر رسید.

مسکن در ترکیه

بحران اقتصادی همچنان یکی از موضوعات اساسی ترکیه بوده و شهروندان این کشور در این تلاطم شدید اقتصادی در حال تلاش برای حفظ دارای های خود هستند. بر اساس داده های اقتصادی دولت ترکیه اقتصاد این کشور با یک بحران شدیدی مواجه شده است و در خلال این روند، تورم بسیار شدیدی در جامعه شکل گرفته است.

مسکن در ترکیه

با این وجود، بحران اقتصادی کنونی خود نتیجه یک روند جهانی است. به گونه ای که غالب کشورهای جهان حتی کشورهای توسعه یافته امروزه با این معضل روبرو هستند. مشکلات جهانی که از ابتدای سال 2022 آغاز شده بود با شروع جنگ روسیه و اوکراین به بالاترین حد خود رسیده است و غالب کشورهای دچار بحران های گوناگون از جمله کمبود مواد غذایی شدند.

 ترکیه نیز از این جریان به دور نبوده و در کانون این تحولات بدلیل همجواری با کانون بحران با مشکلات عدیده ای برخورد کرده است.

با تمام این وجود، مسائل اقتصادی و بحران های ترکیه صرفا نتیجه یک روند جهانی نیست. رویکرد سیاست خارجی این کشور یک نوع چالش منطقه ای و بین المللی ایجاد کرده است و تغییرات شدید در این سیاست چند بعدی ناهمگون باعث بی اعتمادی در نظام بین الملل نسبت به ترکیه شده است. 

حتی این کشور در بازی های بزرگ منطقه ای نیز با چالش ها و موانع میدانی شدیدی مواجه شده است. لذا، بحران اقتصادی نتیجه مجموعه ای از تحولات و رویدادهای بهم پیوسته ای است که از بحران جهانی آغاز شده و از رویکرد سیاست خارجی تاثیر پذیرفته و در نهایت عدم مدیریت صحیح مقطعی نیز بر چالش های آن افزوده است.

بر اساس داده های پلتفرم های تجزیه و تحلیل بازار مسکن در ترکیه، افزایش هزینه ساخت و ساز در کنار تقاضای بالا، باعث شده تا متوسط قیمت مسکن در ماه آوریل، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 147 درصد افزایش یافته و میانگین 8252 لیر برای هر متر مربع رسید.

 به گونه ای که میانگین قیمت هر واحد مسکونی در ماه آوریل 2022 به 1.14 میلیون لیر بالغ بر 71 هزار دلار رسید ه است. قیمت مسکن در استانبول نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، 173 درصد افزایش داشته و اینک نرخ میانگین برای هر واحد مسکونی در این کلانشهر 1.6 میلیون لیر است.

به همین ترتیب این وضعیت در آنکارا نیز وجود دارد و شاهد تورم 129 درصدی ارزش ملک نسبت به سال گذشته هستیم و به صورت میانگین هر واحد مسکونی در این شهر به 802 هزار لیر رسیده است. این در حالی است با توجه به افزایش قیمت بی سابقه مسکن در ترکیه همچنان تقاضا برای خرید مسکن در این کشور بالا بوده و روند صعودی درخواست مسکن خود تبدیل به یک روند تورمی شده است.

مسکن در ترکیه

به نظر می رسد که براساس سطح تقاضای مسکن و ورود اتباع خارجی از جمله شهروندان روسیه برای خرید مسکن در ترکیه این روند صعودی افزایش خود را تکرار کرده و بازار مسکن ترکیه همچنان یکی از مهمترین بخش های اقتصادی این کشور خواهد بود.

از طرفی، این روند صعودی بازار خرید خانه، اقتصاد مسکن را در ترکیه داغ کرده و بدون تردید یکی از ابزارهای توسعه اقتصادی در این کشور محسوب می گردد.

شهروندان ایرانی در حوزه خرید مسکن پس از روس ها در جایگاه دوم قرار گرفته اند و این روند بازار مسکن بستر بسیار مهمی برای توسعه و سرمایه گذاری برای ایرانی ها تبدیل شده است.

همچنین ببینید

صادرات گاز به یونان

جمهوری آذربایجان اعلام کرد که حجم صادرات گاز به یونان را افزایش خواهد داد

براساس اعلام وزارت انرژی جمهوری آذربایجان، این کشور اعلام کرده است که حجم صادرات گاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.