ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان طی یک اقدام جدید، تصمیم به تغییر کاربری فرودگاه آتاتورک استانبول به باغ موزه را گرفته است.

باغ و موزه آتاتورک

دولت مستقر ترکیه قصد دارد فرودگاه آتاتورک استانبول را به باغ تاریخی تبدیل کند. این تصمیم به منظور حفظ ساختار سنتی و نماد این فرودگاه سنتی صورت پذیرفته است. رجب طیب اردوغان، با اشاره به این اقدام، حفظ دستاوردهای آتاتورک را ستوده و با تغییر کاربری این فرودگاه قدیمی استانبول سعی در حفظ میراث ملی گرایی و لائیک در ترکیه  را دارد.

باغ و موزه آتاتورک

این در حالی است که عده ای از فعالین محیط زیست و طرفداران مصطفی کمال آتاتورک رهبر فقید این کشور با این تصمیم دولت مخالف بوده و با برگزاری تجمعات اعتراضی سعی دارند تا مانع از این تصمیم جدی دولت گردند. با تمام این وجود، رجب طیب اردوغان با اشاره به نقشه های طراحی شده برای این منظور، هدف دولت را حفظ تاریخ ترکیه دانسته است.

پیش از این نیز فرودگاه آتاتورک استانبول کمتر در خطوط پروازی ترکیه فعال بوده و بیشتر برای سفرهای مقامات سیاسی مورد استفاده قرار می گرفت. دولت حزب عدالت و توسعه سعی دارد تا با تبدیل این فرودگاه تاریخی یک بستر گردشگری ایجاد کرده و از این به عنوان میراث تاریخ ترکیه یاد کند.

 مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه پس از جنگ های استقلال این کشور است. تاریخ مدرن ترکیه توسط آتاتورک بناشد است و احزاب و گروه های ملی گرا به شدت به دنبال دفاع و حفظ این تاریخ باشکوه ترکیه هستند.

بر این اساس، دولت اسلامگرای عدالت و توسعه نیز در تلاش است تا با بهره گیری از این میراث، بسترهای انتقال فرهنگ ترکیه ای و توسعه یافته را به نسل های بعدی و گردشگران انتقال دهد. از این رو، تصمیم دولت اردوغان تغییر کاربری و تولید مفهوم نمادین از این موضوع است.

 دولت عدالت و توسعه در تلاش است تا فرهنگ و تاریخ ترکیه را با بهره گیری از المان های جدید تبدیل به یک ساختار اجتماعی و تاثیر گذار در منطقه بکند. علی رغم، مخالفت های برخی از گروه های فعال محیط زیستی این رویکرد می تواند بستر لازم برای توسعه محیط زیست و حفاظت از آن را نیز به ارمغان آورد. 

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای با اقتصاد گردشگری قابل توجه نیازمند زیرساخت های جذاب و در عین حال معرفی تاریخ سیاسی و اجتماعی کشور است. به نظر می رسد که این تصمیم رجب طیب اردوغان یک رویکرد جدید برای توسعه زیرساخت های اقتصاد گردشگری و در نهایت حفظ میراث تاریخی ترکیه در راستای توسعه همه جانبه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.