ثبت امتیاز

ترکیه پس از حملات هفته گذشته تروریست ها به نیروهای مستقر این کشور در شمال سوریه که باعث کشته و زخمی شدن دو تن از نیروهای ترک شد، تصمیم به پاکسازی تروریست ها طی مجموعه عملیات نظامی گرفته است.

نابودی تروریسم در ترکیه

تروریسم و مبارزه با آن یکی از مهمترین مسائل مربوط به منطقه خاورمیانه و بالطبع ترکیه محسوب می شود. از زمان شکل گیری دولت و ملت ها پس از فروپاشی امپراتوری ها همواره اختلافات سرزمینی، فرهنگی و زبانی تبدیل به یک بستر نزاع و محیطی برای گسترش تروریسم و توسعه طلبی بوده است. ترکیه نیز از زمان استقلال خود از سال 1923 تا کنون با این معضل دسته و پنجه نرم کرده است.

نابودی تروریسم در ترکیه

تفاوت در ساختار فرهنگی و تبدیل شدن آن به نوعی از احساس محرومیت نسبی در روند توسعه یکی از مباحث اصلی در شکل گیری گروه های جدایی طلب و تبدیل آنان به رویکرد خشن و تروریستی شده است.

تنش های صورت گرفته در کشورهای پیرامون ترکیه از عراق تا سوریه شرایط بسیار نامساعد امنیتی را در منطقه و بواسطه آن در ترکیه نیز وجود آورده است. شکل گیری تنش ها، آشوب و جنگ یکی از اصلی ترین زمینه های پرورش تروریسم و اقدامات غیر قانونی برای کسب قدرت است. 

ترکیه از زمان استقلال خود و در روند توسعه با گروه های جدایی طلب کردی همواره دچار نزاع بوده و غالب عملیات های ترور و ایجاد رعب وحشت در ترکیه توسط این گروه تروریستی که غالبا در مرزهای جنوبی و جنوب شرقی مستقر و عمدتا در لایه های امنیتی متمرکز هستند، صورت پذیرفته است. 

بهره گیری از شیوه جنگ های چریکی و زندگی در کوهستان ها و جنگل‌ها یکی از مهمترین سبک های تروریستی و روش مبارزه با دولت های مستقر در ابتدای قرن بیستم توسط گروه های جدایی طلب و تروریستی بوده است.

پ.ک.ک مهمترین گروه تروریستی تحت تعقیب دولت ترکیه است و همواره این گروه با بهره گیری از برخی حمایت های بین المللی به طور مشخص با پشتوانه ای از قدرت های غربی مانند ایالات متحده آمریکا زیست کرده و این گونه معضلات یکی از روش های نئواستعماگرایی با هدف زیست همیشه در بحران است. 

زیست در بحران بر این فرضیه استوار است که هر کشور جهان سومی باید همواره در شرایط امنیتی خاصی قرار بگیرد تا مانع از گسترش و توسعه برای کسب موقعیت های جدید بین المللی گردد. 

نقش گروه های کردی نیز در خصوص ترکیه ناظر بر همین رویکرد است و غرب بر خلاف ادعای حمایت از توسعه کشورهای مستقل سعی دارد تا کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه که از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار هستند و همین طور در یک ژئوپلیتیک بسیار مهم قرار دارند با ایجاد بحران های امنیتی مانع از روند سریع توسعه و استیلای بین المللی شوند.

نابودی تروریسم در ترکیه

بر این اساس، یکی از اصلی ترین موانع توسعه در ترکیه حضور تروریسم و تهدیدات ناشی از آن چه به صورت اقدام تروریستی مستقیم و چه در غالب اعمال تحریم قدرت های بزرگ به بهانه حقوق بشری از جمله موضوعات بسیار مهم در راستای توقف و مانع تراشی برای شکل گیری قدرت های بزرگ جدید است.

روشن است که مبارزه با تروریسم به خصوص در قالب قومی-مذهبی یکی از حقوق اصلی ترکیه برای توسعه و جلوگیری از هرگونه ایجاد اخلال در روند این کشور است. با آغاز مجموعه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با هدف پاکسازی تروریست ها روند امنیتی در این منطقه با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است.

 به نظر می‌رسد که عده ای در پشت پرده به دنبال افزایش هزینه های امنیتی برای ترکیه بوده و این کشور را در یک باتلاق امنیتی فرو ببرند. با این حال، چراغ سبز ایالات متحده آمریکا به ترکیه برای شروع عملیات پاکسازی روندی مثبت برای کاهش نقش تروریست ها در منطقه است.

ایران و ترکیه همواره در خصوص جدایی طلبی کردی دارای اشتراک با یکدیگر بوده و سعی دارند که با استفاده از انواع عملیات های نظامی، اقتصادی و فرهنگی آرامش و توسعه را در برابر این گروه های رادیکال ضد امنیتی شکل بدهند.

 بر همین اساس، تمرکز بر مبارزه با تروریسم سازمان یافته در کانون مباحث روز ترکیه بوده و این کشور در حال انجام عملیات های پاکسازی و ایجاد منطقه حایل برای جلوگیری از هرگونه اقدام امنیتی علیه امنیت ملی خود است.

One thought on “تصمیم ترکیه برای نابودی تروریسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.