ثبت امتیاز

وزیر امور خارجه روسیه فردا به ترکیه سفر خواهد نمود. بر اساس اخبار موجود، لاوروف به منظور بررسی برخی از مسائل مهم منطقه ای فردا عازم آنکارا خواهد شد.

سفر لاوروف به ترکیه

به احتمال زیاد وزیر امور خارجه روسیه فردا به منظور بررسی شرایط امنیتی منطقه از جمله برنامه ریزی ترکیه برای آغاز عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه و همچنین موضوع کوریدور غلات وارد آنکارا خواهد شد. حضور احتمالی وزیر امور خارجه روسیه در ترکیه بنابر توافق طرفین با هدف هماهنگی های لازم جهت مبارزه با تروریسم و از بین بردن آن به عنوان تهدیدبالفعل ترکیه از سوی شمال سوریه است.

سفر لاوروف به ترکیه

با این حال، دو کشور برای صادرات محصولات کشاورزی و غلات از روسیه و اوکراین به کشورهای جهان نیز توافقات لازم را انجام دادند. پیش از این، رئیس جمهور اوکراین بیان کرده بود که ترکیه تمامی محصولات کشاورزی ضبط شده توسط روسیه را خریداری کرده است. 

در واکنش به این موضوع رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که کشور وی کریدور اصلی صادارت محصولات غذایی و غلات اوکراین به جهان خواهد بود.

از زمان آغاز جنگ روسیه با اوکراین مناسبات ترکیه در منطقه و جهان از اهمیت بسزایی برخوردار شده است و این کشور در تلاش از تا از این ظرفیت برای ایجاد یک ساخت جدید منطقه ای با مشارکت کشورهای منطقه از جمله ایران و روسیه بهره ببرد.

حضور وزیر امور خارجه روسیه در ترکیه بر اساس شرایط جدید نشان دهنده رخدادهای جدید منطقه ای است. مبارزه با تروریسم، هماهنگی نظامی و امنیتی بین ایران، روسیه و ترکیه به طور مشخص در شمال سوریه برای پاکسازی تروریسم و همکاری های اقتصادی برای جلوگیری از بحران غذایی جهانی از دیگر این مسائل است. 

با این حال، بر اساس تحلیل کارشناسان به نظر می رسد که روسیه بواسطه ترکیه در حال ارسال پیام روشنی برای غرب در راستای پایان جنگ نیز هست. پیش از این آمریکایی ها با واگذاری بخش های از کشور اوکراین به روسیه و پایان جنگ سخن گفته بودند و رئیس جمهور فرانسه نیز اذعان کرده بود که روسیه نباید تحقیر یا سرشکسته در این جنگ باشد.

تمامی این رویدادهای نشان دهنده این تصویر است که توافقات پشت پرده قدرت های بزرگ اکنون یک نمود منطقه ای جدید را در دریای سیاه، شمال سوریه و شرق مدیترانه در حال رقم زدن است و در این بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه از ابعاد و اهمیت بسیار بالای برخوردار هستند. 

فصل جدیدی از مناسبات منطقه ای که می‌تواند نقش مهم و جدیدی را برای ایران در منطقه واگذار کند. از طرفی، وزیر امور خارجه ایران امروز سفر خود را به آنکارا کنسل کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.