ثبت امتیاز

بر اساس شواهد موجود جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در خصوص مبارزه با تروریسم و اقدام نظامی ترکیه علیه مواضع گروه های تروریستی در شمال سوریه توافق و  تصمیم به  همکاری با یکدیگر دارند.

اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه

پس از سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص برنامه ریزی این کشور برای تامین امنیت مرزهای جنوبی کشور، اکنون ارتش ترکیه آماده آغاز فاز جدیدی از اقدامات نظامی و امنیتی در این منطقه است. به نظر می رسد در این مورد، ترکیه هماهنگی و همگرایی فزاینده ای را با برخی از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران دارد.

اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه

بر اساس تحلیل ها و شواهد موجود، ایران و ترکیه برای مقابله با گروه های تروریستی مسلح به طور مشخص با نیروهای جدای طلب کردی (پ.ک.ک) توافق کرده و در اقدامات نظامی طی روزهای آتی هماهنگی بین دو کشور آشکار خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در بخش های شمالی سوریه دارای دشمنان مشترکی هستند و برای مقابله با این تهدید همواره همکاری نزدیک و فزاینده ای دارند. به نظر می رسد که طی روزهای گذشته این دو کشور برای اجرای فاز جدید اقدامات نظامی ترکیه در بخش های شمالی سوریه هماهنگی های را انجام دادند و بر موضوع مبارزه با دشمن مشترک تاکید کردند.

 پیش از این جمهوری اسلامی ایران و ترکیه مواضع گروه های تروریستی را بارها با عملیات های نظامی مورد هدف قرار دادند.

این هماهنگی نظامی بین دو کشور قدرتمند منطقه نشان از فصل جدیدی از مناسبات منطقه ای را دارد و بر این اساس دو کشور ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در حال ترسیم دکترین جدید نظم منطقه ای و همکاری های استراتژیک هستند. مبارزه با گروه های تروریستی در بخش های شمالی سوریه همواره دارای ابعاد بسیار پیچیده‌ای است.

 به گونه ای که دو کشور ایران و ترکیه در برخی موارد به خصوص حفظ رژیم سوریه در دستان بشار اسد دارای اختلافاتی بودند. این همکاری جدید و هماهنگی منطقه ای بین نیروهای مستقر ایرانی و ترکیه در سوریه نشان از شکل گیری بستر جدید تفاهمی است که می تواند روند حرکت سیاسی منطقه را به نفع دو کشور رقم بزند. 

لذا، توافق بین دو کشور برای اقدامات نظامی علیه تروریسم در منطقه یک همگرایی بی سابقه و دروازه گسترش روابط دو کشور برای توسعه پایدار و رفع اختلافات برای ترسیم نظم امنیتی جدید منطقه ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.