ثبت امتیاز

وزارت دفاع یونان طی اطلاعیه ای از آمادگی و هشدار نظامی این کشور در برابر ترکیه خبر داد.

سطح هشدار نظامی

با افزایش تحرکات نظامی در جزایر دارای اختلاف میان ترکیه و یونان این دو کشور در حال افزایش آمادگی نظامی خود در برابر یکدیگر هستند. پیش از این یونان با استقرار نیروهای مسلح خود در برخی از جزایر در شرق مدیترانه باعث عکس العمل تند آنکارا شده بود.

سطح هشدار نظامی

با تهدیدات جدید ترکیه برای جلوگیری از نظامی شدن این جزایر اکنون دو کشور وارد مراحل جدیدی از تنش امنیتی و نظامی شدند. نخست وزیر یونان در نشست مطبوعاتی پس از پایان اجلاس کشورهای اروپایی از آمادگی این کشور برای هرگونه برخورد خبر داد.

 در عین حال وی خاطر نشان کرد که یونان و ترکیه می توانند از طریق گفت و گو بر مسائل فائق آیند. با تمام این وجود، شرایط در شرق دریای مدیترانه و دریای سیاه بسیار شکننده است و هر دو کشور یونان و ترکیه در شرایط آمادگی نظامی برای جلوگیری از غافلگیری به سر می برند. 

این در حالی است که رجب طیب اردوغان در آخرین اظهار نظر خود، یونان را به نظامی کردن جزایر دارای اختلاف متهم کرده و بیان کرد که ترکیه اقدامات متقابل انجام خواهد داد.

با تمام این وجود، موازنه قوا در دریای سیاه به نفع ترکیه بوده و این کشور از برتری هوایی چشمگیری نسبت به یونان برخوردار است. از طرفی دیگر، شرایط حساس دریای سیاه و جهان روند شکل گیری جنگ بین ترکیه و یونان را بسیار نا محتمل کرده است. به گونه ای که اتحادیه اروپا و ناتو تحت هیچ شرایطی علاقمند به ایجاد تنش داخلی و شکاف در سیستم متمرکز مقابله با روسیه نیست.

در نهایت می توان این گونه نتیجه گرفت که در شرایط کنونی و جنگ اوکراین افزایش تنش بین ترکیه و یونان نشان دهنده شکنندگی این اتحادیه در روند سیاست های امنیتی متمرکز بوده و بدون شک روسیه از این فضا برای وارد ساختن ضربه بر پیکره ناتو بهره خواهد برد.

 در صورت هرگونه آغاز برخورد نظامی میان ترکیه و یونان در شرق دریای مدیترانه، معادلات امنیتی این منطقه تغییر کرده و غرب در بحران جدیدی فرو خواهد رفت که می تواند بر روند توسعه آن برای رقابت در برابر بلوک شرق بسیار نامیمون باشد.

One thought on “ترکیه و یونان در بالاترین سطح هشدار نظامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.