ثبت امتیاز

سفر وزیر امور خارجه ایران به ترکیه پس از به تعویق افتادن این سفر نشان دهنده رویکردی مهم و شکل گیری روندی توسعه گرا از روابط دوجانبه است.

ترکیه و روند توسعه روابط

پس از به تعویق افتادن سفر قبلی وزیر امورخارجه ایران به ترکیه، در نهایت دیروز امیر عبدالاهیان با هیاتی ایرانی وارد آنکار شد. مهمترین بحث های دوجانبه ایران و ترکیه عمدتا بر اساس توسعه روابط دوجانبه و تلاش برای بهبود روابط و رفع برخی از بی اعتمادی ها بود. در کنار این موضوع توسعه روابط تجاری، موضوع انرژی همین طور درک ایران از تهدیدات متصور ناشی از فعالیت های گروه های جدایی طلب کردها که زمینه ساز اقدام گسترده نظامی ترکیه در شمال سوریه بود را شامل می شد.

ترکیه و روند توسعه روابط

از طرفی دیگر، با سفر وزیر امورخارجه اسرائیل به ترکیه نوعی جو سازی منفی علیه ایران صورت پذیرفته بود که باعث شد تا سفر وزیر امور خارجه ایران به ترکیه اجتناب ناپذیر شود.

 این سفر در شرایطی انجام شد که ایران در حوزه برنامه هسته ای بین دو رویداد مهم از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی تا آغاز دور مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا در دوحه قرار داشت. 

به نظر می رسد که ترکیه یکی از حلقه های بسیار مهم در میان معادلات جهان بشمار می رود و شرایط جدید جهانی ظرفیت های بی بدیلی را برای این کشور در کانون بحران جنگ روسیه و اوکراین بخشیده است.

از جهتی دیگر، ایران و ترکیه مسیرهای از رقابت تا همکاری را در ساختار منطقه ای پشت سر گذاشته اند و این تجربه تاریخی بیانگر نوعی از عقلانیت جدید شکل گرفته برپایه فهم منافع متقابل است.

 بر این اساس، ترکیه و ایران اکنون درک درستی از شرایط و نقش همدیگر دارند که با سفر امیر عبدالاهیان به آنکار فصل جدیدی از احترام متقابل و همکاری های بدور از نگاه ایدئولوژیک را ترسیم کرده است.

 این رویکرد با آغاز فصل گفت و گوهای میان ایران و آمریکا می تواند روند تنش زدایی نوین منطقه ای و نزدیک شدن هرچه بیشتر ایران به غرب را به همراه داشته باشد.

روندی که با سخنان رئیس جمهور فرانسه مبنی بر لزوم بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی، بار دیگر سطح ژئوپلیتیکی میان ایران و ترکیه در جهان نمایان شده است. یکی از مهمترین نیازهای ایران و ترکیه در توسعه همگرایانه با ترکیه بر اساس تجربه تاریخی عبور از مسائل مربوط به رقابت و رویکردهای ایدئولوژیک است. 

به نظر می رسد که وزارت خارجه ایران با درک این موضوع و برای جلوگیری از کاهش روابط با کشورهای پیرامون ناشی از جوسازی های اسرائیل حرکت صحیحی را برای توسعه همه جانبه آغاز کرده است. 

رویدادی که پیش از این نیز در دستور سیاست خارجی کشور خلاء آن احساس می شد. در نهایت می توان بیان داشت که سفر وزیر امورخارجه ایران به ترکیه در میان دو گذار بسیار مهم بین المللی صورت پذیرفته و این نوید بخش شکل گیری عقلانیت تعامل گرایی برای توسعه روابط و تضمین منافع ملی در سطح جهان است و ترکیه در این مسیر شریکی بسیار راهبردی برای ایران محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.