ثبت امتیاز

موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو توام با رفع برخی از اصلی ترین نگرانی های این کشور در خصوص، تروریسم، تحریم و نظم ژئوپلیتیکی بود.

iturkcenter.com

با آغاز جنگ روسیه و اوکراین نظم منطقه ای دریای سیاه و بالطبع جهانی وارد فاز جدیدی شد. به گونه ای که تصمیم اوکراین و غرب برای عضویت این کشور به ناتو، خشم روسیه را برآورده و پس از مجموعه ای از رزمایش ها در نهایت تصمیم حمله به این کشور را اتخاذ کرد.

امتیازات جدید ترکیه

شروع جنگ اوکراین و تداوم آن که توام با فرسایشی شدن جنگ بود، برآوردهای جدیدی را در اختیار غرب قرار داد. به طوریکه در ابتدای جنگ با تصور اینکه روسیه خواهد توانست در کوتاه ترین زمان ممکن پیروز شده و رژیم جدیدی را در اوکراین برپا کند، کشورهای حوزه بالتیک با رویکردی بی طرفانه در معادلات جنگ ظاهر شدند.

 اما با گذشت ماه ها و تغییر در معادلات جنگ اکنون غرب به این نتیجه رسیده است که قدرت نظامی روسیه کمتر از آن چیزی بوده است که پیش از این برآورده شده بود. 

لذا، در گام بعدی تصمیم بر این شد که با الحاق کشورهای حوزه بالتیک به صورت مشخص سوئد و فنلاند به این کارزار، محاصره روسیه کامل شده و فشار مضاعفی بر این کشور به خصوص از ناحیه بازدارندگی ایجاد گردد.

به عبارت دیگر، پیوستن دو کشور حوزه بالتیک به ناتو، ظرفیت این پیمان نظامی را افزایش داده و در عین حال امکان واکنش متقابل را از روسیه صلب می کند. 

این در حالی است که پیش از این ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو مخالف بوده و مهمترین دلایل آن مربوط به حمایت از گروه های مخالف ترکیه همچنین تروریست های کردی، تحریم های اعمالی اعضای اتحادیه اروپا علیه ترکیه بود. 

با این حال، با انجام مذاکرات گسترده در نهایت ترکیه رضایت داد که بر اساس، توافقات صورت پذیرفته با اخذ برخی امتیازات موافقت خود را اعلام کند. 

بر اساس شواهد موجود، مهمترین خواست های ترکیه در کانون این مسئله، استرداد نزدیک به 13 تن از اعضای گروهک تروریستی کردی به ترکیه، لغو تحریم تسلیحاتی این کشور و فروش گسترده جنگنده های اف-16، کمک های اقتصادی و توسعه تجارت در کنار تسهیل پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مهمترین درخواست های این کشور برای توسعه روابط و حل مسئله ناتو بوده است.

امتیازات جدید ترکیه

روشن است که در این خصوص، شرایط روسیه بسیار حساس بوده و زمینه ساز تنش های احتمالی بین دو کشور خواهد شد. با تمام این وجود روابط روسیه و ترکیه بسیار شکننده به نظر می رسد و آسیب پذیری های ترکیه در شمال سوریه یکی از ظرفیت های است که احتمالا روسیه بخواهد از آن بهره برداری کند.

 در کنار این موضوع وابستگی متقابل میان ترکیه و روسیه نیز تا حدی افزایش پیدا کرده است که به راحتی امکان برخورد سخت میان آنان وجود ندارد، افزایش قابل توجه مسافران و سرمایه گذاران روسی در ترکیه باعث این وضعیت شده است.

با این حال، ترکیه با ایجاد شرایط جدید منطقه ای دارای ظرفیت های بهره برداری بالای شده است که می تواند در ساختار خاورمیانه نیز اثرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.