ثبت امتیاز

مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در یک رشته از توییت اشاره کرد که ایران برای انجام توافق عجله ای ندارد و تا هر زمان که متن شفاف و فاقد ابهام باشد تحمل خواهد کرد.

توافق هسته ای ایران

وی همچنین اشاره کرده که ایران در این خصوص عجله ای ندارد و اما زمستان در اروپا نزدیک است. به نظر می رسد که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به خوبی این شرایط سخت غرب به خصوص اتحادیه اروپا را برای مشکل انرژی از جمله تامین گرمای منازل مسکونی درک کرده است. این در حالی است که روز گذشته روسیه طی اقدامی از پیش اعلام نشده به طور کامل خط انتقال گاز به اروپا را بست

خلأها و ابهامات در متن توافق

این عمل باعث شد تا اروپا در شرایط بسیار نگران کننده ای قرار بگیرد. به گونه ای که افزایش سرسام آور قیمت انرژی در برخی از کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان به حدی جدی است که تورم بسیار قابل توجهی و همچنین قیمت بالای انرژی را بر این کشورها تحمیل کرده است. 

طی این رویداد برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان رو به سمت استفاده از ذغال سنگ برده و فرانسه بار دیگر نیروگاه‌های هسته ای خود را برای تولید برق فعال خواهد کرد. 

توافق هسته ای ایران

در این میان، موضوع ایران به عنوان یکی از ظرفیت های مهم برای تامین انرژی اروپا مطرح است و ایران این موضوع را به کسب امتیازهای توافق هسته ای گره زده است. 

به عبارتی بهتر، توافق هسته ای ایران اکنون بر مدار امتیاز دهی اروپا و آمریکا و جبران خسارت های گذشته استوار است.

از طرفی دیگر، روسیه نقش بسیار مهمی در توافق هسته ای ایران دارد چرا که سلاح گاز روسیه در صورت توافق ایران با غرب از دست می رود. بر این اساس، روند توافق بسیار پیچیده و ناشی از مجموعه ای از متغیرهای ناهمگون است که روند توافق را به طول خواهد برد. بر این مبنا، جنگ اوکراین باعث شد تا یک اتحاد استراتژیک بین سه کشور ایران، روسیه و چین شکل بگیرد. 

این همان نظم جدیدی است که در آینده به دنبال پایان هژمونی جهانی غرب است. با این حال، به نظر می رسد که بزرگترین برنده این رقابت جهانی ایالات متحده آمریکا بوده و بزرگترین بازنده آن اتحادیه اروپا خواهد بود. چرا که بدون شک با این اقدام روسیه در قطع گاز به اورپا، میزان وابستگی کشورهای اروپایی به آمریکا افزایش یافته و با فروش انرژی از جانب ایالات متحده به کشورهای اروپایی درآمد بالای کسب خواهد کرد و در عین حال همچنان بستر اصلی وابستگی اروپا خواهد بود.

 از طرفی دیگر، کشورهای جهان سوم اکنون به آسیب پذیری های اصلی غرب پی بردند و به نظر می رسد که این کشورها با آموختن از این رویداد به دنبال افزایش اثر بخشی خود در معادلات جهانی بوده و می توانند با برنامه ریزی دقیق بر غرب فائق آمده و دوران استعمار را معکوس کنند. این خود آگاهی جدید مرهون جنگ بین قدرت های بزرگ بوده و بدون ترديد روندی جدید در نظم جهانی شکل خواهد داد.

 بررسی های میدانی حکایت از این دارد که قیمت انرژی به حدی در بریتانیا بالا رفته است که شهروندان این کشور استعمارگر پیر در شرایط بسیار سخت زندگی می کنند و بدون ترديد با ادامه وضعیت فعلی این روند همچنان بیش از پیش بر بریتانیا و مردمان آنان تحمیل خواهد شد. روسیه همچنان بر ادامه اقدام نظامی علیه اوکراین تاکید داشته و تا زمان خلاء سلاح کامل این کشور به اقدام نظامی ادامه خواهد داد.

One thought on “ایران خلأها و ابهامات در متن توافق را نخواهد پذیرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.