ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان طی مراسمی به منظور رونمایی از پهپاد جدید تهاجمی ترکیه خط و نشان های برای یونان کشید.

تنش بین ترکیه و یونان

رئیس جمهور ترکیه درآیین رونمایی از جدیدترین پرنده بدون سرنشین این کشور با اشاره به اقدامات تحریک آمیز یونان به این کشور هشدار داد که در صورت تکرار تحرکات نظامی به خصوص رهگیری هواپیماهای ترکیه علیه یونان اقدامی قاطع انجام خواهد داد.

ترکیه و یونان همواره از گذشته تا کنون در موضوعات مهمی از جمله حدود مرزی، وضعیت غیر نظامی شدن دریای اژه، وضعیت حقوقی قبرس و مالکیت منابع انرژی دریای مدیترانه دارای اختلافات اساسی هستند. با این حال هردو کشور عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) بوده و در برخی موارد حتی تا مرز برخورد نظامی پیش رفته اند.

پیش از این، رجب طیب اردوغان در خصوص پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو به این موضوع اشاره کرده و بیان داشت که پیشینیان با اقدام اشتباه راهبردی باعث پیوستن دشمن ما به ناتو شدند که این موضوع اشاره به عضویت یونان در ناتو دارد و ما اکنون دیگر اجازه نخواهیم داد که دشمنان ما به راحتی در موقعیت های حساس قرار بگیرند.

تنش بین ترکیه و یونان

رئیس جمهور ترکیه در مراسم رونمایی پهپاد تهاجمی ترکیه به یونان هشدار داد که از تاریخ درس بگیرد و جنگ ازمیر را به یاد آورد و در صورت ادامه تخلفات یونان هر آن احتمال دارد تا در نصف شبی بر سر یونانی ها خراب شوند. این موضوع به تنش عمیق بین ترکیه و یونان اشاره دارد.

هر دو کشور همچنان در موضع خصمانه نسبت به یکدیگر قرار دارند و وضعیت جزیره های دریای اژه مهمترین دلیل تنش بین ترکیه و یونان است. به گونه ای که ترکیه همواره بر غیر نظامی بودن این جزایر اشاره کرده و یونان را متهم به ایجاد زیرساخت های نظامی در آن محکوم می کند.

با تمام این وجود، زمینه های برخورد نظامی بین دو کشور و احتمال بالا رفتن تنش بین ترکیه و یونان با توجه به حساسیت های جنگ دریای سیاه افزایش یافته است و ترکیه تلاش می کند تا با افزایش سطح توانمندی های نظامی خود علاوه بر ایجاد یک سطحی از بازدارندگی نقش مهم تری را در جزایر دریای اژه و بالطبع معادلات اتحادیه اروپا ایفا کند.

تنش بین ترکیه و یونان

همواره تنش های بین ترکیه با برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عنوان یکی از موانع پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا مطرح بوده است. از این رو، ترکیه در تلاش است تا ضمن بهره گیری از ظرفیت های اتحادیه اروپا مانع از مضمحل شدن خود در ساخت این اتحادیه گردیده و بر عکس بتواند بر معادلات غرب اثر بگذارد.

ترکیه در تلاش است تا بار دیگر در ساحت بین المللی به عنوان یک ابرقدرت ظاهر گردد و برای این منظور بر دو بعد نظامی و اقتصادی خود تمرکز بسیار بالایی دارد.

2 thoughts on “شعله ور شدن تنش بین ترکیه و یونان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.