5/5 - (1 امتیاز)

رهبر حزب جمهوری خلق امروز طی یک سخنرانی از آمادگی خود برای شرکت در انتخابات 2023 ترکیه خبر داد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

کمال قلیچدار اوغلی، با انتقاد از شرایط اقتصادی کشور به خصوص تورم بسیار نگران کننده و تحمیل شده به جامعه ترکیه از آمادگی خود برای شرکت در انتخابات سخن گفته و بیان داشت که اگر احزاب مخالف با حضور وی موافقت کنند، با قدرت در صحنه رقابت حاضر خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

حزب جمهوری خلق ترکیه موسوم به CHP یکی از جریان اصلی و مخالف حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در ترکیه به شمار می رود. این حزب در کنار دیگر احزاب از جمله حزب خوب، حزب آینده، حزب دموکراتیک و دیگر احزاب به عنوان جبهه مخالف در برابر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه قرار گرفته اند.

این در حالی است که بیش از این، منصور یاواش (شهردار آنکارا) و اکرام امام اوغلی ( شهردار استانبول) نیز در قالب ائتلاف مخالف دولت احتمال حضور در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را دارند.به نظر می رسد که روند جریان های سیاسی در ترکیه به صورتی است که تاکتیک های مختلف از سوی مخالفین با هدف سردرگم کردن جریان حاکم انجام می پذیرد.

با این حال بر اساس آخرین نظر سنجی ها، رجب طیب اردوغان به دلیل مشکلات اقتصادی ایجاد شده بخشی از محبوبیت خود را از دست داده است و این فضای مناسب برای نقش آفرینی کمال قلیچدار اوغلی خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
منصور یاواش شهردار استانبول

کمال قلیچدار اوغلی که اکنون رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه است و این حزب و شخص وی علیرغم اینکه دارای ریشه علوی است، اما صاحب مشی لائیک بوده و در سیاست خارجی برخلاف عدالت و توسعه به ایالات متحده آمریکا نزدیک تر است.

با این وجود، کمال قلیچدار اوغلی به دنبال حفظ ائتلاف مخالفین رجب طیب اردوغان بوده و سعی دارد که از طریق این ائتلاف حزب حاکم را شکست بدهند. بر اساس تحلیل ناظران، به نظر می رسد که رجب طیب اردوغان در حال تدارک رویکرد جدیدی به منظور کسب موفقیت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است. عدم پیش بینی پذیری روش های انتخاباتی و تاکتیک های سیاسی وی باعث نوعی نگرانی عمیق در میان مخالفان و رقبا شده است.

حذف رقیب به طریق مختلف یکی از مهمترین رویکردهای وی شناخته شده است. پس از کودتای 2016 در ترکیه رجب طیب اردوغان برای تقویت پایه های سیاسی خود اقدامات بسیار مهمی از جمله تغییر قانون اساسی و افزایش اختیارات رئیس جمهور را انجام داد. تسویه های سیاسی با بهانه های وابستگی به جریان فتح الله گولن با هدف کنار زدن مخالفان از دیگر رویکردهای بود که وی در دستور کار قرار داده است.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

مرال آکشنر رهبر حزب خوب ترکیه

در نهایت اینکه ائتلاف مخالف حزب حاکم در حال ارائه چهره های است که برای رقابت با شخص رجب طیب اردوغان توانایی کافی داشته باشند. به نظر می رسد که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال 2023 یک رقابت سیاسی بسیار چالشی خواهد بود و احتمال سناریوسازی های امنیتی نیز در این خصوص بسیار محتمل است.

One thought on “اعلام آمادگی کمال قلیچدار اوغلی برای انتخابات ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.