5/5 - (1 امتیاز)
دکتر محمد عیسی نژاد

دکتر محمد عیسی نژاد

کارشناس مسائل بین المللی

17 شهریور 1401

دکتر رامین مردانی

دکتر رامین مردانی

کارشناس مسائل سیاسی

17 شهریور 1401

نقش ائتلاف های احزاب در انتخابات ترکیه / انتخابات سال ۲۰۲۳ را شاید بتوان یکی از سرنوشت سازترین تحولات تاریخ ترکیه قلمداد کرد، در این انتخابات تشکیل ائتلاف ها و نقش پناهندگان واجد توجه ویژه ای است.

انتخابات سال ۲۰۲۳ از جمیع جهات برای ترکیه دراماتیک است، انتخاباتی مصادف با جشن یکصد سالگی عصر جمهوریت و قریب به دو دهه حضور رجب طیب اردوغان در راس قدرت این کشور.

از سوئی دیگر ترکیه در حالی وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۳ می شود که مسئله مهاجرت و چالش پناهجویان همچنان در سرلوحه برنامه های احزاب در انتخابات ترکیه قرار دارد.

لفاظی ها در موضوع پناهندگان از دولت تا مخالفان ادامه داشته و در افکار عمومی هم بازتاب پیدا کرده است. با نزدیک شدن به موعد انتخابات، احزاب سیاسی با هر گرایش سیاسی در این زمینه موضع گیری کرده و به بیان برنامه ها و اهداف خویش پرداخته اند. بطوریکه موضوعات مربوط به مهاجرین و پناهندگان طی ماههای اخیر از هشتگ های پربازدید در ترکیه را به خود اختصاص داده است.

احزاب در انتخابات ترکیه

امید اوزداغ نماینده ملی‌گرای مجلس ترکیه و دبیرکل حزب ظفر از نخستین کسانیست که بدین موضوع پرداخت. وی با انتشار مقالات و کتاب «مهندسی مهاجرت استراتژیک» و نیز برگزاری کنفرانسهای متعدد، عموم جامعه را به صلح و اتحاد با دولت قانونی سوریه و حل مشکل مهاجرین سوری از این طریق فراخواند.

وی در مصاحبه های تلويزيونی، دولت ترکیه را به اتحاد با ایران و روسیه در حل و فصل اختلافات سوریه مکلف دانسته و به تعمیق دوستی با بشار اسد رییس‌جمهور سوریه تأکید داشته است.

از سوی دیگر طبق آمار غیر رسمی نزدیک به یک میلیون از اتباع خارجی، در سالهای اخیر شهروندی ترکیه را دریافت نموده اند. همچنین شرایط اقتصادی نه چندان مطلوب کنونی ترکیه و نوسانات ارز و وضعیت رفاه عموم مردم ترکیه سبب نوعی بیگانه ستيزی و در رأس آن از مهاجرین سوری‌، افغان‌ و دیگر کشورهای خاورمیانه شده است.

لذا استفاده ابزاری از احساسات و عواطف مردم در این شرایط، سبب گشته موضوع پناهندگان یکی از سوژه های تبلیغاتی احزاب در انتخابات ترکیه گردد. اکنون بعد از گذشت یکسال از شروع به فعالیت حزب ظفر، موضوع مهاجرین و پناهندگان، گفتمان انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه را تحت تأثیر قرار داده است.

در این بین حزب مملکت به دبیرکلی محرم اینجه کانديدای سابق ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه خلق، اصلی‌ترین متفق حزب ظفر می باشد. از سوی دیگر احتمال شکل‌گیری ائتلاف ترکیه متشکل از احزاب ظفر، مملکت، دوغرو (راست) و راه ملی در روزهای آتی بسیار زیاد می باشد.

محتملا اتفاق ترکیه در برابر رقابت سنتی ائتلاف جمهور و ملت قرار خواهد گرفت. و گزینه سوم را به ملت ترکیه ارائه خواهد کرد. اما با وجود این، در صورتی‌که گزینه مطلوب این ائتلاف از سوی ۶ حزب متحد مخالف متشکل از احزاب جمهوری‌خواه خلق، خوب، دموکرات، دموکراسی و پیشرفت، سعادت و آینده برگزیده گردد احتمال ائتلافی بزرگتر نیز وجود خواهد داشت. ویا در صورتی‌که انتخابات به مرحله دوم کشیده شود به ضرس قاطع کاندیدای مقابل اردوغان مورد حمایت تمامی احزاب مخالف قرار خواهد گرفت.

درحالیکه رجب طیب اردوغان به اذعان دولت باغچه‌لی کاندیدای ائتلاف جمهور خواهد بود؛ روز گذشته سینان اوغان نماینده سابق حزب حرکت ملی ترکیه بیان داشت که در انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه با عنوان کاندیدای مستقل ملی‌گرا حضور خواهد داشت.

از سوی دیگر علی‌رغم پیشنهاد نامزدی منصور یاواش شهردار آنکارا از جانب حزب ظفر به ائتلاف ملت، احتمال کاندیداتوری کمال کلیچداراوغلو کماکان زیاد است.از ائتلاف احتمالی ترکیه نیز محرم اینجه و یا امید اوزداغ نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهند بود.

در شرایط کنونی بیشتر از اینکه بحث بر اساس تغييرات نظام‌ حاکم ترکیه و یا اصلاحات قانون اساسی باشد، وعده های اقتصادی و سامان دهی امور مهاجرین خواهد توانست آرای بخش قابل توجهی از جامعه را به خود جلب نماید. چرا که اقتصاد و معیشت دغدغه ملموس نخبگان و مردم است.

همچنین نتیجه این اتحاد و ائتلاف احزاب در انتخابات ترکیه ، هر چه که باشد در تحولات اروپا، جنگ اوکراین و حتی پروژه جاده ابریشم نوین موثر خواهد بود.

 در پایان باید پرسید که اکنون که در دوره پرالتهاب پیش از این انتخابات قرار داریم جهان آبستن تغییراتی بزرگ است و اروپای پساهیتلری چنین روزهای پرالتهابی را به یاد نمی آورد، آیا می شود انتخابات ترکیه از این محیط پرآشوب تاثیر نپذیرد و بر آن تاثیر نگذارد؟

One thought on “نقش ائتلاف های احزاب و مهاجران در انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.