انتقاد ترکیه از اقدامات نظامی آمریکا در سوریه

ثبت امتیاز

رجب طیب اردوغان طی سخنانی پس از نماز جمعه از اقدامات آمریکا در شمال سوریه انتقاد کرد.

iturkcenter.com

رئیس جمهور ترکیه بیان داشت که آمریکا طی سال های گذشته اقدامات نادرست امنیتی در سوریه انجام داده است. وی از ارسال سلاح و کمک های نظامی به حزب دموکرات کردها بسیار نگران بود. نیروهای امنیتی ایالات متحده آمریکا طی روزهای گذشته یک مانور امنیتی مشترک با نیروهای گروه های تروریستی کردی در شمال سوریه برگزار کردند. در این میان ترکیه نسبت به این اقدام اعتراضات شدیدی انجام داد.

از طرفی دیگر، رجب طیب اردوغان بیان کرد که طی نشست خود با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا این موضوع را مطرح خواهد کرد و از آمریکا خواهد خواست تا سریعا به اینگونه اقدامات  ضد امنیتی پایان دهند. از طرفی دیگر، رئیس جمهور ترکیه از آمریکا خواست تا هرچه سریعتر آمریکا نسبت به فروش جنگنده های اف-16 اقدام کنند در غیر این صورت ترکیه از فروشندگان دیگر جنگنده تامین خواهد کرد.

یکی از مسائل امنیتی مهم ترکیه مربوط به تنش ها با گروه های تروریستی کرد در شمال سوریه و شمال عراق است. ترکیه برای کنترل این جریان سیاسی عملیات های نظامی گسترده ای را آغاز کرده است که یکی از مهمترین آنان عملیات فرات و قفل پنجه است.

این در حالی است، ایالات متحده آمریکا از این گروه های تروریستی کردی در قالب حزب دموکرات حمایت کرده و با کمک های لجستیکی و حتی عملیاتی مانع از هرگونه انحلال یا آسیب پذیری این کروهگ های تروریستی شده است. گروه های کردی مسلح در مرزهای قرار دارند که به عنوان دشمن مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه محسوب می شوند و آمریکا در تلاش است تا با حمایت از این گروه ها فشارهای امنیتی بر ایران و ترکیه را افزایش دهد.

یکی از اصلی ترین خواست های این گروه ها جدایی طلبی و تشکیل کردستان واحد هستند. با این حال، ایران و ترکیه در خصوص مبارزه با تروریسم همکاری خوبی برای نابودی این گروهک دارند و طی سال های گذشته عملیات های مشترک موفقی را انجام داده اند.

 

همچنین ببینید

روابط آنکارا و قاهره

همه چیز درباره یک مصافحه جنجالی

مصر به عنوان سرزمینی کهن، همواره روابط مهمی با ساکنان آناتولی و تراس داشته است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.