ثبت امتیاز

بر اساس اعلامیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، نیروهای نظامی ارمنستان رو 13 سپتامبر 2022 ساعت 16:55 مواضع نظامیان آذربایجان را در مرز قاراکلسا مورد هدف توپخانه ای قرار دادند.

iturkcenter.com

این در حالی است که وزارت دفاع ارمنستان، ارتش جمهوری آذربایجان را به اقدام نظامی خارج از توافق محکوم کرده این عملیات را ناقض توافق های آتش بس ارزیابی می کند. حملات توپخانه ای دوطرف توام با تلفات سنگین بوده است و براساس برخی از اعلام های غیر رسمی بیش از 40 سرباز از ارتش ارمنستان در این درگیری کشته شده اند.

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز تلفات خود را سنگین ارزیابی کرده و بر اساس بیانیه این وزارتخانه، ارتش این کشور انتقام خون شهیدانش را خواهد گرفت.از طرفی دیگر، جمهوری اسلامی ایران ضمن دعوت به خویشتنداری طرفین هرگونه بهم خوردن ژئوپلیتیک منطقه را غیر قابل قبول خوانده است.

در صورتی که جمهوری آذربایجان بر منطقه قاراکلسا مسلط گردد، عملا مرز میان ایران و ارمنستان پایان خواهد یافت و این برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان خطر قرمز تعیین شده است. این در حالی است که کشورهای غربی به خصوص ترکیه نیز از این حملات پشتیبانی می کنند تا از بعد ساختار جغرافیایی برای ایران محدودیت هایی را اعمال بکنند.

اگرچه رابطه دیپلماتیک میان ایران و جمهوری آذربایجان اکنون در وضعیت بسیار مطلوب است، اما این تغییر ژئوپلیتیکی می تواند تبعات امنیتی قابل توجهی را برای ایران داشته باشد از جمله محدود کردن ایران در حصار آذربایجان و در صورتی که این کشور در آینده محلی برای دشمنان ایران به خصوص اسرائیل باشد به عنوان یک تهدید امنیت ملی مطرح است.

از این رو، ایران نسبت به رخدادهای منطقه در قره باغ بسیار حساس بوده و برای رهایی خود از تنش های قومی و امنیتی به دنبال جلوگیری و ممانعت از تغییرات ساختار جغرافیایی در منطقه است.پیش از این طی جنگ دوم قره باغ، جمهوری آذربایجان توانسته بود که بخش های اشغال شده توسط ارمنستان را آزاد کند.

One thought on “برخورد نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.