نانسی پلوسی در ارمنستان و آغاز تنش منطقه ای

ثبت امتیاز

حضور رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در ایرون بیانگر آغاز دور جدید تنش های سیاسی و امنیتی در منطقه قفقازاست.

حضور پلوسی در ارمنستان

گشوده شدن دوباره آتش توپخانه میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ نشان دهنده عمق تنش و آسیب پذیری آن است. جمهوری آذربایجان بر أساس سند تاریخی ادعای مالکیت بر منطقه قره باغ به خصوص زنگزور را دارد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با حملات نظامی ارمنستان به دست این کشور اشغال شد.

حضور پلوسی در ارمنستان

از طرفی دیگر، ارتش آذربایجان توانست در جنگ دوم قره باغ بخش عظیمی از مناطق اشغالی را پس بگیرد. این در حالی است که بر اساس ادعای جمهوری آذربایجان مناطق اشغالی تا مرکز خودمختار نخجوان به این کشور تعلق دارد. با این حال تنش نظامی در مرز دو کشور بسیار بالا بوده و صلح شکننده ای در این میان برقرار است.

بر اساس آخرین توافق صورت گرفته نیروهای نظامی روسیه به عنوان حایل و حافظ صلح در این منطقه هستند. اما با آغاز جنگ میان اوکراین و روسیه و تمرکز ارتش روسیه بر جنگ با اوکراین به خصوص مقابله با تحریم های غربی، وضعیت تامین امنیت در این منطقه کاهش پیدا کرده و ظرفیت درگیری بین باکو و ایروان افزایش یافته است.

برخورد نظامی 13 سپتامبر که باعث کشته شدن 140 نظامی شد نمونه ای بارز از این رخداد است. حضور پلوسی در ارمنستان – یک کشور قفقازی (برای اولین بار)  بیانگر عمق و جدی بودن این تنش است.

به نظر می رسد که آمریکا در تلاش است تا با ایجاد یک فضای جدید تنش نظامی در منطقه قفقاز، روسیه را همزمان در جنگ قفقاز نیز وارد کند. رویکردی که بیش از این توسط پلوسی با حضور در تایوان نیز تست شده بود. با این حال، جنگ دوم قره باغ همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد که تا بازپس گیری منطقه زنگزور توسط آذربایجان تداوم خواهد داشت.

بدون تردید باکو در تلاش است تا به آرمان تاریخی خود و اتصال به منطقه خودمختار نخجوان دست یابد. در این میان غرب در تلاش است تا با مهار یک کشور مسلمان مانع از شکست ارمنی ها در منطقه به عنوان متحد آمریکا شوند.

تنش بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

در این میان جمهوری اذربایجان با تقویت قوای نظامی خود تا 1000 کیلومتر مربع توانسته است داخل مرزهای ارمنستان وارد شود. منطقه زنگزور دارای اهمیت راهبردی برای منطقه است و دستیابی باکو به این منطقه باعث خواهد شد تا با ترکیه دارای مرز جغرافیایی گردد و از طرف دیگر آنکار به آب های دریای خزر نیز دست خواهد یافت.

در نهایت اینکه، حضور پلوسی در ارمنستان به معنای حمایت غرب از ارمنستان در برابر اقدامات نظامی باکو است که این رفتار دو هدف ایجاد محدودیت برای روسیه و تقویت جبهه غربی به خصوص مسیحیت در قفقاز را پیگیری می کند. به نظر می رسد که حضور پلوسی در ارمنستان – ایروان پیام جنگ را در روزهای آتی به همراه داشته باشد.

به همین ترتیب، پلوسی تلاش خواهد کرد تا جایگاه پاشینیان را به عنوان نخست وزیر ایروان تقویت کند. رخدادی که می تواند توام با خشم اجتماعی در این کشور همراه باشد.

همچنین ببینید

مذاکرات آستانه

برگزاری نوزدهمین دور نشست آستانه

هیئت‌های ترکیه، روسیه و ایران به همراه نمایندگان سازمان ملل متحد، اردن و عراق و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.