تلاش ایلان ماسک برای اینترنت ماهواره ای در ایران

ثبت امتیاز

ایلان ماسک پس از شائبه قطع اینترنت در ایران، اعلام کرد که در تلاش است تا اینترنت ماهواره ای در ایران را راه اندازی کند.

اینترنت ماهواره ای در ایران

با افزایش تنش های اجتماعی در ایران پس از مرگ مهسا امینی روند درگیری های در این خصوص به گونه ای شده است که احتمال خشونت بین گروه های اجتماعی و نیروهای امنیتی بالا است. بر این اساس، مطابق با روشهای مقابله باخشونت های اجتماعی به خصوص به منظور جلوگیری از شبکه سازی نیروها جهت توسعه جنبش های عمدتا سیستم های ارتباطی به خصوص اینترنت و شبکه های اجتماعی با محدودیت های فاحش مواجهه می شوند

اینترنت ماهواره ای در ایران

 از این رو، ایلان ماسک اعلام کرده است که در صورت قطع اینترنت در ایران از طریق ماهواره اینترنت در اختیار کاربران قرار خواهد داد و اینترنت ماهواره ای در ایران را راه اندازی خواهد کرد. پس از آن وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره مانعی ندارد و معافیت های لازم در این خصوص صادر شده است. با این حال، به منظور ایجاد اینترنت ماهواره ای در ایران و امکان استفاده از آن با مشکلات و پیچیدگی های روبرو است.

 یکی از مهمترین پیچیدگی های مهم این قضیه وجود ایستگاه های ثابت زمینی جهت دریافت اطلاعات است. روشن است دولت ایران چنین اجازه ای را برای شرکت ماسک نخواهد داد. لذا، برای ایجاد اینترنت ماهواره ای در ایران بایستی از ایستگاه های زمینی هم مرز ایران مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه، عراق، ارمنستان یا جمهوری آذربایجان استفاده گردد که در این صورت به احتمال قوی تنش بین دولتی می تواند ایجاد گردد. با این وجود، غرب در تلاش است تا فضای نارضایتی ایران را از طریق شبکه های اجتماعی گسترش دهد و برای این منظور در حال ایجاد فضای های جدید تبادل اطلاعات است.

با این عمل می تواند در تسری نارضایتی ها در ایران موثر باشد و شبکه های جدیدی از خشونت های مدنی را در سطح جامعه سامان دهی کند. مرگ مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد باعث ایجاد هیجان اجتماعی گسترده گردید که اکنون به صورت جنبش اجتماعی ظاهر شده است.

 روند نارضایتی های اجتماعی در ایران باعث گردیده تا گره های نارضایتی ها به شدت به یکدیگر نزدیک شده و در قالب خشونت مدنی ظاهر گردد. این در حالی است که مردم ایران همچنان از ناعدالتی، مشکلات معیشتی، بیکاری فزاینده و تورم رنج می برند و بدون تردید جامعه نیازمند بازتولید جدیدی از سرمایه اجتماعی در قالب اصلاحات برای توسعه است

همچنین ببینید

مذاکرات آستانه

برگزاری نوزدهمین دور نشست آستانه

هیئت‌های ترکیه، روسیه و ایران به همراه نمایندگان سازمان ملل متحد، اردن و عراق و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.