ثبت امتیاز

گردهمایی احزاب راديکال ترکیه تحت عنوان اتحاد کار و آزادی در حالی گردهمایی خود را در ترکیه آغاز کردند که در آن ایجاد وحدت رویه کردهای منطقه به خصوص پس از موضوع مرگ مهسا امینی را به عنوان حلقه اتحاد کردها مطرح کردند.

ائتلاف اتحاد کار و آزادی

ائتلاف اتحاد کار و آزادی با شرکت شش حزب ترکیه، با برگزاری نشست عمومی در استانبول فعالیت خود را آغاز کرد. این ائتلاف اتحاد کار و آزادی با شعار “ما با هم تغییر خواهیم کرد” مبارزه برای توقف ویرانی حاصل از دولت کنونی ترکیه با محوریت رجب طیب اردوغان و تغییر دموکراتیک در کشور را هدف خود قرار داده است.

ائتلاف اتحاد کار و آزادی

اتحاد کارگر و آزادی توسط حزب جنبش کارگری (EHP)، حزب کارگر (EMEP)، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، فدراسیون مجامع سوسیالیست (SMF)، حزب کارگران ترکیه (TIP)، حزب آزادی اجتماعی (TÖP) تشکیل شده است.

با ورود فعالان اتحادیه های کارگری و شعار آن ها در سالن: “با هم پیروز می شویم”، از طرفی، شرکت کنندگان در کنگره با فریاد “پیروزی از آن کارگرانی است که مقاومت می کنند” به آن ها پاسخ دادند.

مادران صلح با لباس های سفید که روی آن نوشته شده بود «آزادی برای زندانیان بیمار» وارد سالن شدند و با شعار «صلح اکنون!» مورد استقبال قرار گرفتند.در این نشست علنی، رهبران، سخنگویان و روسای مشترک احزاب سیاسی ائتلاف سخنرانی کردند.در این میان، ائتلاف کار و آزادی با اشاره به مرگ مهسا امینی در ایران آن را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم برای ایجاد وحدت در بین کردهای منطقه مطرح کردند.

ارکومنت آکدنیز، رئیس حزب کارگر در سخنرانی خود به مقاومت در ایران به زبان فارسی سلام کرد. او با در دست داشتن عکس مهسا امینی، این سخنان را به فارسی گفت: «به مبارزه آزادی خواهان زنان و مردم در ایران درود می فرستیم. زنده باد همبستگی بین المللی». این سخنان او با شعارهای «ژن، ژیان، آزادی» مورد تایید قرار گرفت. آکدنیز گفت: ما همبستگی بین المللی خود را با ایران اعلام می کنیم.

پروین بولدان، رئیس مشترک HDP نیز در سخنرانی خود از مهسا امینی یاد کرد و گفت: ما برای مادر امینه، مادران صلح، مادران چورلو، مادران روبوسکی می آییم. ما برای آینده مهسا امینی ایرانی که به خاطر ظاهر شدن موهایش به قتل رسید و جوانان آن کشور می آییم. ما برای کارگران اینجا هستیم.

ارکومنت آکدنیز، رئیس حزب کارگر در سخنرانی خود گفـت: ما برنامه ی خود را ارایه کرده ایم. ما نه دولت تک نفره می خواهیم و نه دولت ترمیم طلب. ما لایق بهترین ها هستیم، مردم ما لایق بهترین ها هستند. ما به سیاست بورژوایی نه می گوییم. میدان خالی نیست، ما داریم می آییم. کار می آید، آزادی می آید، اتحاد مردم می آید.

 ما شروع کرده ایم. راه ما طولانی و سخت است. ما اینجا همه احزاب سوسیالیست، چپ، دموکراتیک، و ترقی خواه را فرا می خوانیم. بیایید متحد شویم. نمی شود از این فاصله گفت «ما در همبستگی هستیم». مردم می گویند متحد شوید، می گویند متحد شوید. ما به اتحادیه های کارگری، و تشکل های صنفی متوسل می شویم.

پروین بولدان، رئیس مشترک HDP با شعار «حق اینجاست، مردم اینجا هستند»، سخنان خود را با درود فرستادن به صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکس‌کداغ در زندان آغاز کرد، همچنین به آیسل توغلوک و همه زندانیان بیمار که ماه‌هاست خواستار آزادی آنها شده‌اند، درود فرستاد.

بولدان گفت: “ما برای تغییر می آییم، می آییم تا شروعی تازه داشته باشیم. ما آمده ایم تا تمام گره های دموکراسی را باز کنیم. ما اراده، اشتیاق و عزم لازم برای راه حل را در این سالن داریم. راه ما راه ماهیرها، ایگبوها، مستضعفان، دریای پویراز است. میراث ما موضع قائم سید رضا و دنیز در جایگاه های اعدام است. پیروزی جدید ما به اندازه ژوئن های جدید نزدیک است.

 ما می آییم سرزمینی بسازیم که در آن صلح حاکم باشد نه جنگ. ما برای حل دموکراتیک مشکل کردها آمده ایم. ما اینجا هستیم تا زمین، آب و درختان خود را از غارت شدن نجات دهیم. ما آمده ایم تا در صبح های زیبا خورشید باشیم. ما برای مادر امینه، مادران صلح، مادران چورلو، مادران روبوسکی می آییم.

ما برای آینده و آینده مهسا امینی ایرانی که به خاطر ظاهر شدن موهایش به قتل رسید و جوانان آن کشور می آییم. ما برای کارگران اینجا هستیم. می آییم رژیم را در گورستان کودتاها دفن کنیم. روزهای دموکراسی نزدیک است، صلح و عدالت، راهمان روشن است: «ژن، ژیان، آزادی»

میثات سانکار، رئیس مشترک HDP، گفت: «این کشور ده ها سال است که توسط استثمار، غارت و دروغ اداره می شود. این اجلاس، جلسه برای کار و آزادی، دموکراسی و صلح، عدالت و حقیقت است. ما این حرکت را گسترش خواهیم داد. 

رشد این جنبش مسئولیت تاریخی ما در قبال مردم این کشور است. این اتحاد رشد خواهد کرد و به قدرت موسس آینده تبدیل خواهد شد. همه کسانی که از عدالت، دموکراسی، صلح، برابری و کار می گویند را به این جنبش دعوت می کنیم.

اوزگه اکمان، سخنگوی حزب جنبش کارگری، اولین سخنرانی این نشست عمومی گفت: در واقع اتحاد ما اتحادی است که از نام آن مشخص است. ما بر روی سه مفهوم اساسی حرکت می کنیم: کار، آزادی و صلح!

باریش کایا اوغلو، سخنگوی دوره ای فدراسیون مجامع سوسیالیستی، گفت: «متحد کردن توده های بزرگ مردم علیه کل سیستم هژمونی بورژوازی، به ویژه دولت AKP-MHP، برای ایجاد دستاوردهای دموکراتیک ملموس هدف ماست. اتحاد کار و آزادی یکی از گام های مهمی است که در پس زمینه این وظایف و نیازهای سیاسی برداشته شده است. 

ارکان باش، رئیس TİP گفت: ما با هم ریشه‌دارترین و قوی‌ترین اتحاد تاریخ ترکیه را اعلام می‌کنیم. کسانی که ائتلاف را تشکیل می دهند کسانی هستند که مبارزه برای کشور و مردم را برای رهایی از این قدرت به هیچ قیمتی کنار نخواهند گذاشت.

 ما رفقای زیباترین بچه های گزی هستیم، ما کسانی هستیم که تسلیم وحشی های داعش نشدیم، سعی می کنیم نماینده کسانی باشیم که شهرهایشان بمباران می شود، منتخبینشان اسیر می شوند، از این به بعد ما با همین عزم و اراده و قطعاً بسیار قوی تر این مبارزه را گسترش خواهیم داد. نیم قدم به عقب برنخواهیم گشت. 

پریحان کوجا، سخنگوی دوره ای حزب آزادی اجتماعی، سخنان خود را با این جمله آغاز کرد: «ما برای ساخت یک گزینه مردمی، تنها گزینه مردم، در آستانه یک دوره بسیار تاریخی و تعیین کننده برای استقرار یک حکومت دموکراتیک گرد هم آمدیم.”

بسیاری از نمایندگان اتحادیه های کارگری و سازمان های توده ای دموکراتیک نیز در این مراسم حضور داشتند. آن ها در گفتگو با Evrensel در این نشست، توجه را به این واقعیت جلب کردند که اتحاد امید است.

این گفته ها و بیانات در حالی صورت گرفته است که سال ها است از سوی آنان اقدامات تروریستی با هدف شکاف در درون ملیت ها و دولت های منطقه برای تجزیه انجام می شود. به نظر می رسد که مرگ مهسا امینی و حواشی پیرامون آن در حال تبدیل شدن به یک محور بسیج کننده برای مخالفان نظام سیاسی در جمهوری اسلامی ایران و ترکیه بشمار می رود.

به گونه ای که با افزایش تحرکات اعتراض آمیز در ایران گروه های مخالف نظام نیز ظرفیت های قابل توجهی برای نقش آفرینی در دل این رویدادها داشته اند. افزایش سطح اغتشاشات در ایران باعث تقویت روند مخالفان در خارج کشور نیز شده است که این روزها در قالب شورای مختلف در حال ایفای نقش هستند.

بدون ترديد این شرایط جدید ابهامات جدی را برای ساخت سیاسی و اهداف اصلی مخالفان دارد. بسیج شدن دشمنان ملت با نام ملت یکی از این ابهامات است که در آینده ابعاد آن بیشتر معین خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.