دیدار سفیر ایران در باکو با دستیار معاون رئیس جمهور آذربایجان

ثبت امتیاز

سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دیدار چند روز پیش با دستیار معاون رئیس جمهوری آذربایجان بر لزوم حفظ ساختار ژئوپلیتیکی منطقه تاکید کرد.

روابط جمهوری آذربایجان و ایران

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با افراد رده پایین دولت جمهوری آذربایجان نشان دهنده ضعف عملکرد سفارت ایران در باکو است. چرا که بیش از این نیز برگزاری ویدیو کنفرانس وزیر راه و شهر سازی در باکو با الهام علی اف، رئیس جمهور این کشور حاشیه های خبری گسترده ای را برای کشور پیش آورده بود. تکرار از این دست رویدادها بدون تردید شان کشور پهناور ایران را با خدشه روبرو می کند.

روابط جمهوری آذربایجان و ایران

با آغاز جنگ دوم قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان روابط جمهوری آذربایجان و ایران نیز دستخوش برخی از تغییرات گردید. به گونه ای با تسلط ارتش آذربایجان بر منطقه زنگه زور باعث شد تا مسیر ارتباطی بین ایران و ارمنستان دچار برخی تغییرات گردد. این روند تنش زا تا جایی پیش رفت که روابط جمهوری آذربایجان و ایران خدشه دار شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در برابر یکدیگر صف آرایی کردند.

یکی از مهمترین خواست های ایران در خصوص تحولات قفقاز جنوبی حفظ وضعیت موجود به خصوص مرز میان ایران و ارمنستان است. این در حالی است که جمهوری آذربایجان تلاش می کند تا با تسلط کامل بر منطقه زنگه زور اصلی ترین راه ارتباطی میان ایران و ارمنستان را قطع کرده و به صورت مستقیم به منطقه خودمختار نخجوان متصل گردد.

رخدادی که عملا باعث حذف مرز میان ایران و ارمنستان می گردد و نقش ژئوپلیتیکی ایران برای هژمونی منطقه ای از جمله ارتباط ترکیه با آب های دریای خزر و نیاز باکو به خاک ایران برای اتصال به نخجوان از بین می رود.

به نظر می رسد که با پیوستن ترکیه به پیمان شانگهای و تشکیل شورای کشورهای ترک زبان عملا یک ساخت جدید منطقه ای با نقش هژمونیک ترکیه یکی از رقبای جدی منطقه ای ایران صورت می پذیرد.

بر این اساس، پازل جنگ زنگه زور بیش از هر چیزی ابعاد پنهان دارد و در صورت تصرف این منطقه توسط جمهوری آذربایجان باعث خواهد شد تا ایران در منطقه قفقاز جنوبی نقشی بسیار کمرنگ داشته باشد.

این در حالی است که ایران بارها نسبت به تغییرات ژئوپلیتیکی در این منطقه هشدار داده است. با این وجود، رفتار انفعالی سفارت ایران در باکو باعث شده تا دست ایران در اعمال نظرات بسیار کوتاه باشد.

به گونه ای اکنون روابط جمهوری آذربایجان و ایران در شرایط خوبی به سر نمی برد و حتی تهران از حضور نیروهای مسلح و عوامل اطلاعاتی اسرائیل بارها در جمهوری آذربایجان اعتراض کرده است. به نظر می رسد که سیاستگذاری توسعه روابط میان تهران و باکو از سوی سفارت با مشکلات جدی مواجهه شده و عدم حل این معضل بدون شک تبعات منطقه ای بسیار قابل توجهی برای ایران داشته باشد.

از این رو، توجه وزارت امور خارجه به سفارت ایران در باکو بایستی بیش از پیش باشد. نمونه این انفعال را می توان در کاهش ملاقات های راهبردی سفیر ایران در باکو یا ملاقات های سطح پایین سفیر که واقعا در حد شان جمهوری اسلامی نیست را اشاره کرد.

تهدید انفعال ایران و شکست ژئوپلیتیکی آن در شمال کشور در منطقه زنگه زور بسیار جدی بوده و در صورت وقوع تبعات منطقه ای و بین المللی خطرناکی را برای ایران دارد و بدون تردید می تواند حتی در حوزه اقتصادی و جاده ابریشم نیز اثر گذار باشد و این رخداد باعث حذف عملی ایران از این جریان اقتصادی گردد.

همچنین ببینید

هلاکت سرکرده داعش

افشای جزئیاتی جدید در خصوص عملیات هلاکت سرکرده داعش

پس از گذشت چند روز، رسانه های مختلف اعلام کرده اند ک از طریق منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.