ثبت امتیاز

بنی گانتس، وزیر دفاع رژیم اسرائیل طی سفری از پیش تعیین نشده طی روزهای گذشته وارد باکو شد. بر أساس، گزارش خبرگزاری آلمانی دیوچه له هدف اصلی این سفر بررسی مسائل امنیتی و سیاسی بوده است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو

بر أساس گزارش رسانه های رژیم صهیونیستی در سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو، بنی گانتس با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دیدار کرده و پیرامون تحولات اخیر منطقه به بحث و گفت و گو پرداخته اند. از طرفی دیگر، وزیر دفاع اسرائیل دیداری نیز با ذاکر اصغر اوغلو وزیر دفاع جمهوری آذربایجان و ژنرال الچین قلی اف رئیس سرویس مرزی آذربایجان داشته است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو

این در حالی است که بنی گانتس طی یک هیات بلندپایه امنیتی متشکل از اعضای وزارت دفاع، ارتش، وزارت أمور خارجه و سرویس اطلاعات برون مرزی (موساد) وارد باکو شده اند.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو در این شرایط بر اساس مجموعه ای از اهداف از پیش تعیین شده بوده است که مهمترین آن ایجاد بستر توسعه های نظامی و امنیتی بین دو کشور است. با افزایش همکاری و کاهش تنش بین آنکارا و تل آویو به نظر می رسد که زمان ایجاد یک اتحاد راهبردی بین باکو و تل آویو هموار شده است. 

این در حالی است که جمهوری آذربایجان طی جنگ دوم قره باغ به طور گسترده از تسلیحات اسرائیلی به خصوص پهپادهای تهاجمی بهره برده بود. از طرفی دیگر، رابطه اقتصادی و تجاری بین باکو و تل آویو در حوزه های نفت، تراشه های الکترونیکی، تسلیحات نظامی و حتی کشاورزی و صنعت بسیار گسترده هست.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو و دیدار با مقامات امنیتی به خصوص مسئولین امنیت مرزی و گمرکات نشان دهنده رابطه امنیتی بسیار نزدیک این دو کشور می باشد. به نظر می رسد که امکان همکاری گسترده بین دو کشور در خصوص اتباع و مسافرین ایرانی در باکو بسیار بالا است. 

این در حالی است که بارها جمهوری اسلامی ایران نسبت به حضور نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان هشدار داده است. با این حال بر أساس ، داده های موجود این رژیم بارها از خاک جمهوری آذربایجان اقدام به عملیات های مختلف اطلاعاتی و امنیتی در داخل خاک ایران کرده است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو

اکنون با افزایش تنش منطقه ای به خصوص جنگ دوباره بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان که با هدف تصرف منطقه زنگه زور در حال صورت گرفتن است، حضور بالاترین مقام نظامی در باکو پیام های روشنی دارد. بدون تردید، تل آویو در تلاش است تا جمهوری آذربایجان بر منطقه زنگه زور مسلط شد ه و با ایجاد عمق نفوذ در مناطق شمال غرب ایران بتواند بر اثربخشی امنیتی در ایران نایل گردد.

 این افزایش سطح روابط راهبردی بین باکو با تل آویو بدون تردید برای ایران یک تهدید مهم و استراتژیک محسوب می گردد و به نظر می رسد که این اقدام با هدف ایجاد نوعی بی تعادلی در روابط بین تهران و باکو نیز رخ داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.